Stanice BBC s odvoláním na zdroje blízké silovým strukturám uvedla, že FSB ve spolupráci s ruskou národní gardou rozmisťuje kontrolní stanoviště na silnici z Voroněže a Rostova na Donu do Moskvy. Na ulicích v centru Rostova na Donu se podle fotografií šířených na platformě Telegram pohybují obrněné vozy, uvedla také BBC. Právě z Rostova na Donu podle Prigožina vedlo ruské ministerstvo na Wagnerovce útok.

Šéf wagnerovců Prigožin v prostorách budovy velitelství Jižního vojenského okruhu v Rostovu na Donu
Prigožin po dohodě s Lukašenkem zastavil postup k Moskvě. Odejde do Běloruska

Prigožinovi hrozí až 20 let vězení, uvedla podle agentury TASS ruská generální prokuratura. Jeho činy jsou podle FSB výzvou k občanskému konfliktu.

Informace o Prigožinově obviněních vycházejí z audionahrávek zveřejněných na telegramových kanálech, na nichž se obvykle výroky šéfa Wagnerovců objevují. Stanice BBC nicméně upozornila, že osobou hovořící v těchto záznamech by nemusel být přímo Prigožin. Ruské ministerstvo obrany útok na Wagnerovce podle agentury TASS popřelo.

Ruský národní protiteroristický výbor (NAK) podle TASS vyzval Prigožina, aby zanechal protiprávního jednání. Ruská tajná služba FSB v souvislosti s výroky šířenými Prigožinovým jménem a na základě podezření z vyzývání k ozbrojené vzpouře zahájila trestní stíhání, uvedla také ruská státní agentura.

Moskevské ředitelství FSB je v pohotovosti, napsala BBC. 

Ruští policisté s dlouhými zbraněmi před sídlem Wagnerovců v Petrohradu
Vzpoura Wagnerovců: Moskva a další oblasti zavádí protiteroristická opatření

„Na tábory Wagnerovy soukromé vojenské společnosti byl podniknut raketový úder. Mnoho obětí. Podle informací očitých svědků z řad bojovníků byl úder veden ze strany týlu, byl tedy podniknutý vojáky spadajícími pod ruské ministerstvo obrany,“ citovala nahrávku Meduza.

V nahrávce připisované Prigožinovi se také mluví o tom, že ruský ministr obrany Sergej Šojgu speciálně přijel do Rostova na Donu, odkud mohl operací vést, a že použil dělostřelectvo a vrtulníky. Někteří prováleční blogeři pak zveřejnili videozáznam, který má ukazovat následky útoku, upozornila ukrajinská agentura Unian.

„Zlo musí být zastaveno“

„Rada velitelů Wagnerovy soukromé vojenské společnosti rozhodla, že zlo, které páchá armádní velení země, musí být zastaveno,“ hlásá také jedna z nahrávek zveřejněná na stejném telegramovém kanálu.

„Je nás 25 tisíc a jdeme zjistit, proč v zemi vzniká bezpráví … Všichni, kdo chcete, se k nám připojte,“ zní v další z nahrávek.

Prezident (Vladimir) Putin byl o všech událostech kolem Prigožina informován. Jsou přijímána nezbytná opatření,“ sdělil podle TASS mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Ministr zahraničí Jan Lipavský
Ministr Lipavský: Česko situaci v Rusku sleduje. Varuje před cestou do země

Prigožin se v minulosti opakovaně pouštěl do ostré kritiky ruských armádních špiček. Jeho Wagnerova soukromá vojenská společnost se v minulých měsících mohutně angažovala v bojích o Bachmut. Prigožin si přitom například opakovaně a velmi nevybíravě stěžoval, že ruská armáda záměrně jeho mužům neposkytuje dostatek munice. V květnu nakonec Prigožin oznámil ovládnutí Bachmutu, jeho bojovníci se poté z města a jeho okolí stáhli.

Ve čtvrtek šéf Wagnerovců obvinil ruské armádní velení ze zatajování skutečného stavu věcí na Ukrajině a ruského ministra obrany Sergeje Šojgua a náčelníka ruského generálního štábu Valerije Gerasimova z toho, že Putinovi záměrně lžou.