Na řeckém ostrově Rhodos se nachází přes 4000 Čechů, v cestovatelském systému Drozd je ale aktuálně registrováno 2600 lidí pro celé Řecko. ČTK to sdělil mluvčí ministerstva zahraničí (MZV) Daniel Drake. Úřad žádá Čechy o registraci. „Prosím všechny, aby se zaregistrovali, a MZV tak s nimi mohlo rychle sdílet informace,“ uvedl Drake.

Ministerstvo zahraničí zřídilo pohotovostní linku pro dotazy spojené s lesními požáry na Rhodu, funguje na čísle 222 264 240. Turisté, kteří na ostrově pobývají, se mohou obracet také na nouzovou linku českého velvyslanectví v Athénách. Telefonní číslo je +30 694 4733 769.

Z Řecka už se repatriačními lety vrátilo 450 lidí

Dvěma nočními repatriačními lety se ze Rhodu vrátilo zhruba 450 klientů cestovních kanceláří, další poletí, řekl dnes České televizi Martin Smolek, vrchní ředitel právní a konzulární sekce ministerstva zahraničních věcí (MZV). Vládní speciály zatím do oblasti nevyrazí.

MZV zatím nevydá plošné doporučení necestovat na Rhodos, situace na ostrově se podle tamních hasičů zlepšuje, uvedl Smolek. Úřad zároveň na twitteru varoval před požáry s rizikem šíření v severovýchodní oblasti Korfu. Podle Smolka v noci bylo evakuováno 60 Čechů z hotelu, ráno se ale na místo vrátili a pokračují v pobytu.

| Video: Youtube

Po dvou nočních mimořádných letech byl další v plánu ráno a následně večer pravidelný let, který má ale kapacitu i na repatriaci osob, jimž skončí dovolená z důvodu evakuace dříve, řekl Smolek ČT. Několik dalších lidí, kterým se zatím nepodařilo spojit se svou cestovní kanceláří, se nachází v hotspotech blízko letiště na Rhodu. Těmto lidem budou pomáhat dva členové speciálního konzulárního týmu i dva hasičští důstojníci.

Zástupci ministerstva dnes opět jednali s cestovními kancelářemi. Česko podle Smolka vychází z informací a doporučení řeckých orgánů, podle tamních hasičů se situace lepší, jediná skutečně kritická je oblast Asklipeio. Ministerstvo zatím nepřistoupí k plošnému nedoporučení cest na Rhodos.

Podle českého velvyslance v Řecku Jakuba Karfíka je situace na Rhodu nadále velmi komplikovaná. „Požáry na Rhodu ještě nejsou zcela pod kontrolou a predikce není úplně dobrá,“ řekl dnes po poledni Radiožurnálu.

Podotkl, že situace není zcela přehledná, neboť v Řecku jsou požáry jiného charakteru než v Česku. Tamní takzvané korunové požáry se podle velvyslance šíří nesmírně rychle, jsou podporovány velice silným větrem a nelze jednoznačně předpovědět, kde se požár objeví a kam se rozšíří. „Dynamika je velice rychlá,“ uvedl.

Potvrdil, že na letišti je konzulární tým, který spolupracuje s dvěma českými hasičskými důstojníky. Společně podle Karfíka asistují při odjezdu těch turistů, které odvážejí cestovní kanceláře. Pomáhají například se zařízením dokladů, nemohou ale určovat pořadí evakuovaných turistů, dodal.

Požáry vypukly i na Korfu a Peloponésu

Řečtí hasiči bojují s ohněm nejen na ostrově Rhodos; desítky nových lesních požárů jsou na řadě míst země. Na ostrově Korfu byla nařízena evakuace asi 2500 osob. Hoří také na poloostrově Peloponés či na ostrově Evia, informovala dnes agentura AFP. Řecko zažívá vlnu velmi teplého počasí, z Rhodu byly o víkendu převezeny do bezpečí desítky tisíc lidí.

V noci na dnešek si nový požár na Korfu v Jónském moři vynutil evakuaci bezmála 2500 místních obyvatel i turistů, uvedla AFP s odvoláním na hasiče. Evakuace, která se dotkla obcí Santa, Megula, Porta, Palia, Perithia a Sinies v severovýchodní části ostrova, se částečně uskutečnila po moři. Požár zde zatím nezasáhl žádné domy.

Zástupce předsedy okresu Severní Korfu Theofanis Skembris stanici BBC řekl, že většina požárů na tomto ostrově je pod kontrolou. „Věřím, že brzy bude po všem,“ uvedl s tím, že vyšetřování podle něj naznačuje, že čtveřici požárů mají na svědomí žháři.

Podle agentury AP se řečtí hasiči potýkají s celkem 82 lesními požáry po celé zemi, z nichž 64 vypuklo v neděli. Podle serveru Ekathimerini je nejvážnější požár na druhém největším řeckém ostrově Evia. Evakuováni zde museli být obyvatelé čtyř vesnic v okolí města Karystos. Hoří také u přístavního města Aigio na poloostrově Peloponés.

Řecká záchranná služba dosud neeviduje žádné zraněné. O víkendu zažil dramatickou situaci kvůli zuřícím lesním požárům ostrov Rhodos na jihovýchodě země, odkud bylo při dosud největší evakuační operaci v Řecku převezeno přes 20 tisíc lidí, včetně českých turistů. Středomořská země se potýká s dlouhou vlnou veder.

Neděle byla navíc nejteplejším dnem tohoto roku, uvedla AP. Na celkem 180 místech byly podle Ekathimerini zaznamenány teploty nad 40 stupňů Celsia. Nejvyšší hodnota, 46,4 stupňů, byla v tento den naměřena v přímořském městě Gytheio na Peloponésu.

close Řecko se potýká s rozsáhlým požárem, červenec 2023 info Zdroj: ČTK zoom_in Řecko se potýká s rozsáhlým požárem, červenec 2023

Řecká civilní ochrana podle agentury DPA uvedla, že ve většině oblastí středního a jižního Řecka a rovněž na mnoha ostrovech existuje krajní nebezpečí vzniku lesních požárů. Výstraha bude platit i v následujících dnech. Od středy mají nicméně teploty v Řecku postupně klesat k hranici kolem 30 stupňů. Ustávat má také vítr, který přispívá k rychlému šíření požárů.