Německo v neděli registrovalo 342 osob nově nakažených koronavirem, což potvrzuje aktuální sestupný trend. Úmrtí Institut Roberta Kocha (RKI) zaznamenal 21, čímž se celkový počet obětí pandemie ve spolkové republice zvýšil na 7935.

Za sobotu bylo nově nakažených 583, za pátek 620. Nedělní čísla jsou tedy ještě výrazně nižší. Částečně to však může být způsobeno tím, že ne všechny příslušné úřady o víkendu nahlásily aktuální čísla, což už se v minulosti opakovaně stalo. Přírůstky z posledních dní jsou každopádně mnohonásobně nižší než ještě začátkem dubna, kdy jich pravidelně bylo i na 6000 denně.

Ilustrační foto.
Situace v Bavorsku je stabilní. O hranicích hodlají vyjednávat s českou vládou

Nadále také klesá počet lidí, kteří mají nemoc covid-19. Vyléčených bylo za neděli podle odhadu RKI 1100, celkem tedy už infekci překonalo 154 600 lidí. Při celkovém počtu prokázaných nákaz 174 697 je tak nyní v zemi kolem dvaceti tisíc nemocných.

 #interaktivni-infografika|cadb058e-59ba-42c4-bb1f-2a54ff7e64bc#

Velkým problémem jsou teď v Německu především lokální centra pandemie, která se soustředí kolem závodů za zpracování masa. Ve společných ubytovnách tam často žije na malém prostoru řada převážně zahraničních pracovníků, mezi nimiž se pak infekce rychle šíří. Situací se dnes bude zabývat i vládní výbor vedený kancléřkou Angelou Merkelovou.

V Rusku klesl denní přírůstek nakažených pod devět tisíc

Denní přírůstek nově nakažených v Rusku se za posledních 24 hodin znatelně snížil ve srovnání s předchozím dnem a poprvé v květnu klesl pod devět tisíc. Nicméně tento ukazatel je relativně dál vysoký. Ve srovnání s předchozími dny opět mírně klesl počet případů úmrtí nakažených pacientů. Vyplývá to z údajů, které dnes oznámil krizový štáb.

Během neděle testy potvrdily 8926 nových případů infekce, za sobotu jich štáb hlásil 9709. Od začátku epidemie spojené s koronavirem úřady nyní registrují ve všech regionech Ruské federace dohromady 290 678 lidí, kteří se koronavirem SARS-CoV-2 nakazili.

Lucie Vinterová.
Pandemie v Rusku: Lidé dostali volno, tak vyrazili do parků, popisuje Češka

Denní údaje o úmrtí pacientů s koronavirem jsou v Rusku nadále vyrovnané, nicméně přes víkend poklesly. V sobotu dopoledne krizový štáb hlásil 113 zemřelých, v neděli 94 a dnes 91. Celkem obětí spojovaných s koronavirem v zemi se 146 miliony obyvatel zatím evidují 2722.

Na druhé straně z nemoci covid-19, vyvolávané koronavirem, se za posledních 24 hodin v Rusku uzdravilo dalších 2836 pacientů. Vyléčených je nyní celkem 70 209.

Conte vyzval Italy k dodržování bezpečnostní zásad v epidemii

Italský premiér Giuseppe Conte dnes vyzval Italy, aby navzdory nové fázi uvolňování po uzávěře vyhlášené kvůli epidemii koronaviru stále dodržovali pravidlo o odstupech a bezpečnostní opatření. V otevřeném dopise napsal, že "cesta ke konci epidemie je ještě dlouhá a je třeba se mít stále na pozoru". V Itálii, kterou nákaza těžce postihla, se dnes pro věřící otevřely kostely a uvolňuje se gastronomie.

Conte ocenil odpovědnost Italů po dobu dvouměsíční uzávěry a napsal, že je nyní třeba obnovit ekonomickou aktivitu. "Vstupujeme do druhé fáze uvolňování s důvěrou a odpovědností, která umožní obnovu běžných sociálních a ekonomických aktivit. Země se znovu staví na nohy, opatrně a organizovaně, v souladu s pokyny vlády," stojí v dopise.

Provizorní nemocnice ve Wu-chanu
Hrozí druhá vlna nákazy koronavirem. Varování přichází ze samotné Číny

Conte také uvedl, že si vláda uvědomuje potíže, s nimiž se nyní občané potýkají. "Jsme si vědomi toho, že jsou lidé bez práce a bez příjmu," uvedl. Jak napsala agentura DPA, spotřeba se v dubnu v Itálii propadla o více než 47 procent, postižen je zejména maloobchod a cestovní ruch.

Při epidemii se v Itálii nakazilo koronavirem přes 225 tisíc lidí a zemřelo tam zhruba 32 tisíc pacientů. První fázi uvolnění Italové pocítili 4. května, dnes následuje další.

Bazilika svatého Petra v Římě se otevřela pro veřejnost jako jeden z hlavních znaků návratu Italů k normálnímu životu. Za přítomnosti policistů s rouškami tam ráno několik věřících stálo venku frontu v dvoumetrových rozestupech. Vstoupit mohli po změření teploty a omytí rukou v dezinfekci.

V Římě se otevření projevilo mírným zhuštěním dopravy, ale centrum je stále vylidněné a bez turistů, které nahradili cyklisté a běžci, napsala agentura AFP. List La Repubblica situaci charakterizoval slovy "Itálie po 69 dnech uzávěry znovu rozsvěcuje světla". Dnes se otevírá většina obchodů, kadeřnictví a holičství, bary a také restaurace. Obnoví se provoz v kostelích za dodržení odstupů.

Bazilika svatého Petra byla zavřená od 10. března a v nejbližší době se tam mše pro veřejnost neplánuje. Dnes se otevřela už milánská katedrála, od rána se tam konalo několik mší a další budou ještě dnes následovat.

Epidemiolog Roman Prymula.
Otevření hranic s Rakouskem? Nevidím důvod, proč ne, uvedl Prymula

Panují nejasnosti kolem detailů uvolňování, protože vláda ponechala jednotlivým regionům možnost rozhodnout, co povolí a co ne. Platí, že se Italové mohou venku i doma setkat s příbuznými, přáteli a kolegy, avšak shromáždění většího počtu lidí stále povoleno není. Na uzavřených místech navštěvovaných veřejností je povinné mít roušku.

Další etapa uvolnění má následovat 25. května, kdy se otevřu tělocvičny, bazény a sportovní centra. Už 3. června pak Itálie ve snaze co nejrychleji obnovit cestovní ruch otevře hranice návštěvníkům ze schengenského prostoru. Italové pak budou moci cestovat bez omezení po celé zemi. Na otevření kin a divadel si počkají do 15. června.