V západním Skotsku tou dobou už sněžilo, ale na Londýn bílá pokrývka nedosáhla. Anglický kat Albert Pierrepoint nasadil oprátku na krk hubenému muži s propadlými tvářemi, který přijal svůj osud s neobvyklým klidem. „Choval se nejstatečněji ze všech, které jsem kdy pověsil,“ napsal později Pierrepoint ve svých pamětech. Možnosti srovnání měl opravdu velké – za válečné zločiny popravil 200 lidí, kromě toho měl za sebou i několik poprav vrahů.

Piloti československé 310. stíhací perutě v roce 1940
Den, kdy Hitler vzdal dobytí Británie. Doplatil i na pověstný "anglický klid"

John Amery se zřejmě již nechtěl smrti vyhnout. Ačkoli jeho otec, britský státník Lee Amery, ještě během soudu argumentoval údajnou synovou nepříčetností, John Amery se doznal k opakovanému (osminásobnému) zrazení své země a bez váhání přijal nejvyšší rozsudek, jenž padl po pouhých osmi minutách soudního jednání. Na šibenici zemřel bankrotář, který během války vysílal z Berlína hitlerovskou propagandu určenou pro Británii a zkoušel přesvědčovat anglické válečné zajatce, aby bojovali za Německo na ruské frontě.

Průšvihář od dětství

John Amery se narodil 14. března 1912 v londýnské čtvrti Chelsea v rodině britského poslance a pozdějšího ministra Lee Ameryho. Problémy přitahoval od dětství – když nastoupil do prestižní londýnské školy Harrow, byl už po roce vyloučen kvůli opakovaným krádežím v obchodech i od spolužáků a pro návštěvy nočních klubů.

Podle svého třídního učitele to byl ten nejhůře zvladatelný student, jakého kdy učil. „Morálně to byl imbecil. V Harrow se z něj nedalo nic udělat,“ zhodnotil mladého Ameryho příkře ředitel školy Cyril Norwood. Jednoduché to s mladíkem neměli ani soukromí učitelé, které mu dojednal jeho otec.

Fotografie zachycující rituál křtu dítěte příslušníky SS v rámci programu Lebensborn
To dítě patří vlasti. Zvrácený nacistický program Lebensborn zasáhl i Česko

Z otcova stínu se John Amery dlouho pokoušel vystoupit, bohužel však pokaždé bezúspěšně. Založil například několik nezávislých společností pokoušejících se podnikat ve filmové produkci, všechny ale rychle zkrachovaly. V jedenadvaceti se také oženil – za ženu si vzal prostitutku Unu Wingovou, ale brzy zjistil, že nemá dost na to, aby si ji udržel jen pro sebe. Neustále tak žádal otce o peníze.

Do roku 1936, kdy ohlásil bankrot a přestěhoval se z Británie do Francie, stačil posbírat také 74 rozsudků za nejrůznější prohřešky za volantem.

Cesta k fašistům

Přestože Ameryho otec měl židovský původ po své matce, maďarské Židovce, John přijal Hitlerovu ideologii antisemitismu a národního socialismu, protože to podle něj byla jediná alternativa ke komunismu. V Paříži se seznámil s francouzským fašistickým vůdcem Jacquesem Doriotem a v říjnu 1936 se spolu s ním přemístil do Španělska, kde během španělské občanské války bojoval na straně fašistů diktátora Franciska Franka.

Děti bez domova na ulici ve varšavském ghettu
Naděje i zoufalství ukryté v deníku. Před 80 lety vzniklo varšavské ghetto

Po skončení občanské války v dubnu 1939 projel s Doriotem státy, které mezitím ovládl fašismus: Rakousko, Itálii, Československo a nakonec i Německo, v němž se oba usadili.

V roce 1941 získali Ameryho nacisté, aby v rozhlase vysílal v anglickém jazyce oficiální německou propagandu a aby osobně působil na své rodné krajany. Mladý muž, který konečně našel bezpečně zajištěnou existenci, se tohoto úkolu ochotně ujal a stal se de facto průkopníkem hybridní války vedené moderními komunikačními prostředky.

Policisté prohledávají místo, kde na Oktoberfestu explodovala podomácky vyrobená bomba
Masakr na Oktoberfestu. Před 40 lety neznal mladý obdivovatel Hitlera slitování

V dubnu 1943 navíc založil tzv. legii svatého Jiří a zkoušel přesvědčit britské válečné zajatce, aby v řadách Waffen-SS bojovali za Německo proti Sovětskému svazu na východní frontě. Pro jeho otce, který během druhé světové války sloužil jako ministr zahraničí pro Indii a Barmu, to byla mimořádně trapná situace.

V dubnu 1945 zatkl Ameryho v Itálii kapitán Alan Whicker. V Londýně se nacistický propagandista přiznal k velezradě. Jeho otec se jej přese všechny rozepře rozhodl chránit a žádal o milost nebo alespoň o odklad rozsudku, přičemž dokládal psychiatrickými posudky, že jeho syn nebyl za své činy kvůli pomatenosti plně odpovědný. Třiatřicetiletému Hitlerovu služebníkovi to ale nepomohlo a pět dní před Štědrým večerem byl ve věznici oběšen.