Zimova kandidatura připomíná předešlou volbu, kdy se ve finálovém duelu střetli Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Před čtyřmi lety vyhrál politik nad akademikem. Na příští rok se ovšem rýsuje pestřejší paleta zájemců. Kromě Zimy se očekává kandidatura bývalé rektorky Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudové. Svůj zájem už potvrdil šéf největší odborové centrály Josef Středula a do prezidentského klání se pravděpodobně zapojí i generál ve výslužbě Petr Pavel a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

Vláda nemá lpět na dogmatech

Všichni se budou nepochybně vyjadřovat ke dvěma tématům, a to k válce na Ukrajině a k dramatickému zdražování. Dělá současná vláda podle Tomáše Zimy v tomto směru dost?

„Snaží se, ale měla by se snažit víc. Možná něco dělá, ale mnoho lidí o tom neví, takže pak to ztrácí efekt. Opozice nabízí jednoduché recepty, jenže ty často vedou do pekla,“ uvedl.

Předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová.
Národ si za prezidenta vybere politika, s nímž má zkušenost, říká Schillerová

Na dotaz, zda tím míní plošná opatření, odpověděl: „Ne, tím myslím lpění na dogmatech. Když je tady třetina lidí, která má problém zaplatit nájem a vyžít s měsíčním platem, pak je nutné opustit mantru nulového státního dluhu. Teď je schodek 280 miliard a pořád je náš poměr zadlužení k HDP jeden z nejnižších v Evropě, mohli by nám závidět Francouzi, Italové, Španělé. V tuto chvíli bych tedy nadřadil zájem občanů nad ideologické dogma co nejnižšího státního deficitu. Nebál bych se ani otevřít téma snížení DPH na základní potraviny, energie a pohonné hmoty. Stát by si tím sice snížil příjem, ale lidem by umožnil důstojně žít.“

Jak léčil prezidenta Zemana

Je přesvědčen, že politici musejí pracovat, vysvětlovat své postupy a zklidňovat situaci. Chová se tak prezident republiky Miloš Zeman? „Určitě ne, protože společnost rozděluje, a to už mnoho let. Neslyšel jsem ani žádné jeho zásadní vyjádření k ekonomické situaci občanů, která se dramaticky zhoršuje,“ míní.

Obhájit primátorský post se v Praze pokusí Zdeněk Hřib.
Bitva o radnice: Komunální volby mohou poslat Piráty ke dnu

Tomáš Zima, který vedl lékařské konzilium při prezidentově onemocnění, se také vyjadřuje k této etapě své profesní dráhy. „Pan inženýr Miloš Zeman, který v té době vykonával funkci prezidenta republiky, byl pro mne stejným pacientem jako každý jiný. Připouštím ale, že to byla vyhrocená situace, rojily se spekulace, bylo těsně po volbách. O to víc k tomu člověk musel přistupovat s chladnou hlavou, využít své lékařské znalosti a zkušenosti, objektivně informovat veřejnost.“

A co si myslí o zdravotním stavu Vladimira Putina? Proč jako rektor Univerzity Karlovy podal žalobu na prezidenta republiky a čím by se měla vyznačovat příští hlava státu?

Dozvíte se v rozhovoru s Tomášem Zimou v pátečním tištěném Deníku.