„Naše střediska musela od 12. března prakticky utlumit svojí činnost a jejich obnovení je v nedohlednu. Tím se zastavil přísun financí od klientů, který tvoří značnou část zdrojů pro financování činnosti,“ uvádí Česká hiporehabilitační společnost, jež sdružuje 57 členských středisek a desítky individuálních členů a registruje 280 hiporehabilitačních koní.

Podle předsedkyně společnosti Věry Lantelme má sice hiporehabilitace v ucelené rehabilitaci důležité místo, ale přesto není hrazena z veřejného zdravotnictví - na každou jednotku hiporehabilitace musí středisko získat na pokrytí nákladů od sponzorů a z grantů 50 až 60 procent, zbytek hradí klienti, což jsou většinou rodiče dětí. Právě u dětí hraje hiporehabilitace významnou roli.

Jaroslav Bába s manželkou Martinou a dcerou Rebekou.
Rebeka je bojovnice. Věřím, že bude chodit, říká o stavu dcerky výškař Bába

„Dítě se může podařit rozchodit, i když nad ním už zdravotnický systém zlomil hůl,“ podotýká předsedkyně České hiporehabilitační společnosti.

Potřebovala rozvinout motoriku

Holčička Emča se v únoru 2013, kdy jí bylo 17 měsíců, dostala kvůli opožděnému psychomotorickému vývoji do hiporehabilitačního Sdružení Sraz, fungujícím ve statku Toulcův dvůr v pražské Hostivaři.

„V devíti měsících věku motoricky odpovídala šestiměsíčnímu miminku. Otočila se na bříško a zvládla ´pást koníky´, ale na kolínka se nedostala a ani se neplazila,“ popisuje pro Deník Monika Šťastná Kohoutová, ergoterapeutka (terapeutka zaměřená na rozvoj schopností) a specialistka pro hipoterapii.

V 17 měsících proto holčička začala docházet dvakrát až třikrát týdně na hipoterapii neboli 15 minut jízdy na koni.

Nemocný Pavlík s maminkou Markétou.
Vážná nemoc syna a 24hodinová péče. Rodině pomáhají Dobří andělé

„Začínali jsme polohovat na koňském hřbetu vleže na bříšku, abychom nastartovali lezení. Zpočátku se jí to nelíbilo – chtěla raději sedět, ale po pár lekcích si tuto pozici oblíbila. Koncem března se byla schopná udržet opřená o kolínka a ruce (příprava na lezení), v dubnu začala lézt a do května to zvládla i v terénu,“ popisuje terapeutka.

V létě holčička pokračovala v ostatních rehabilitacích včetně plavání, od září 2013 začala jezdit vsedě. Koně si oblíbila, těšila se na ně a hlídala, aby pro ně měla co největší mrkev. „V říjnu 2013 udělala doma své první krůčky, koncem října již zvládla doma obejít stůl. V listopadu začala doma chodit s dětským chodítkem – vzala si batůžek, chodítko a šla ´na vandr´. V půlce listopadu se zvládla postavit a v lednu 2014 zvládla první samostatné krůčky v prostoru - bylo jí 2,5 roku. V červnu dokonce už zvládla vyjít i schody. Během necelého roku se dostala díky hipoterapii ve svém vývoji tam, kde měla správně být a kde by nejspíš bez koní nebyla,“ podotýká Kohoutová.

Potřeba je kontinuita

U řady dětských „klientů“ je přitom důležitá kontinuita terapie, aby dítě mohlo procvičované svaly opakovaně zapojovat. O tom hovořila s Deníkem další specialistka na hipoterapii Michaela Mašková, provozující rodinné hipoteraputické středisko Jezdectvo v Lochovicích na Berounsku.

„Měli jsme tu chlapečka Miška narozeného v prosinci 2013 s diagnostikovanou Duchenovou svalovou dystrofií, což je vrozené progresivní onemocnění, u něhož stále není dostupná cílená léčba. K tomu se souběžně projevil dětský autismus,“ popisuje Mašková. „U tohoto onemocnění je velmi důležité rozvinout v raném dětství schopnost udržet se ve svislé poloze a hrubou motoriku. Veškeré pohybové vzorce se musí pravidelně nacvičovat. Je odkázán na fyzioterapii a každodenní domácí cvičení. Každý sval se musí vycvičit. Přičemž dochází k rychlé únavě. Jelikož je chlapeček ještě autista, nezvládá cvičení na pokyn či podle nápovědy,“ vysvětluje.

Živnostník, řemeslník - Ilustrační foto
Živnostníci se konečně dočkali: žádost o Pětadvacítku je na světě

Právě proto je pro něj podle ní vhodná hiporehabilitace. „Procvičuje rovnováhu a koordinaci i sílu svalů bez nutnosti vědomé spolupráce. Kontakt se zvířetem navíc u chlapce rozvíjí socializaci, tedy schopnost přizpůsobit se kontaktu s lidmi a zvládat každodenní činnosti. Na koníky dochází pravidelně a je znát velký pohybový pokrok. Jak v rovnováze při chůzi, tak i ve stabilitě na nerovném podkladu. Už zvládá běhat i skákat,“ říká Michaela Mašková.

„Jízda syna opravdu stimuluje ve všech směrech, je pak i kontaktnější ve vztahu k lidem,“ podotýká chlapcova matka. „Pro autistu jste předmět, ale jak leží na koňském hřbetě, má ke zvířeti blíž, a to ho stimuluje i v tom, že vás dokáže vnímat jako člověka. Víc důvěřuje lidem, je socializovanější,“ vysvětluje. 

Obchodnice Irena Vlčková z Nového Jičína.
Trable obchodnice se spodním prádlem. Vláda mě úplně odepsala, stěžuje si

Duchennova nemoc neboli Duchennova muskulární dystrofie je vrozená genetická vada, charakteristická ochabováním a ztrátou aktivní svalové hmoty. Nedostatek dystrofinu (speciálního proteinu v kosterní tkáni) má za následek odumírání svalových vláken a jejich nahrazování vazivem. Postižení chlapci mají velké potíže nejen s chůzí, ale také se vstáváním či usedáním. Tento stav lze částečně zlepšit cvičením, to však musí být opravdu kontinuální. „Přestane-li pravidelná rehabilitace, začnou svaly ochabovat a zapojit je znovu do pohybových vzorců může být až nemožné,“ dodává Michaela Mašková.

Konec středisek by byl nenahraditelný

Na nutnost kontinuity upozorňuje i Česká hiporehabilitační společnost, která se obává toho, aby kvůli současnému utlumení činnosti, a tedy i přísunu financí některá hiporehabilitační střediska úplně neskončila. Poptávka po jejich službách totiž převyšuje nabídku, takže poškozeni by podle předsedkyně společnosti byli zejména klienti.

„Například v Praze jsou několikaměsíční čekací lhůty. I tak našimi stájemi projde ročně více než 6000 klientů. Hiporehabilitační kůň se nedá jen tak koupit, a zkušených terapeutů, instruktorů a cvičitelů koní také není nazbyt. Rozpad takového týmu je nenahraditelný,“ upozorňuje Věra Lantelme.

Jan Švejnar
Jan Švejnar: Restart ekonomiky může být poměrně rychlý

Sdružení proto vypsalo na podporu hiporehabilitačních středisek veřejnou sbírku. „Naše střediska drží při sobě, vzájemně se podporují. Proto po vyhodnocení individuálních potřeb středisek a stupně jejich ohroženosti mezi ně finance rozdělíme. Již jsme zvládli velkou sbírku pro středisko Apolenka, které v roce 2018 vyhořelo,“ uzavírá Věra Lantelme.