Předchozí
1 z 5
Další

Jsem hrdý, že se Karel Klostermann opět dostal do podvědomí lidí

Rodina Vladimíra Sklenáře pochází z této divoké krajiny a on sám žije již 36 let na Srní. Jako dítě zachycoval momenty šumavského života a krajiny na černobílý film. Nejvíce ho inspirovali ranní mlhy, změny počasí, někdy i zádumčivost krajiny. Přestože je po celý život pracovně vytížený, tak mu zbývá čas i na vlastní koníčky.

Václav Sklenář je milovník Šumavy a KlostermannaZdroj: Deník / Lucie Kohoutová

Jeho fotografie mají nejen duši, ale hlavně kouzlo okamžiku. Již několik let mohou lidé obdivovat jeho snímky šumavské krajiny na výstavách. Velice úspěšná byla výstava fotografií na téma Šumava v Bavorsku. Ale seznámit se s touto krajinou mohli také návštěvníci výstav v Praze, v Sušici i na Srní.

Václav Sklenář je milovník Šumavy a KlostermannaZdroj: Deník / Lucie Kohoutová

Václav Sklenář je také předseda a zakládající člen spolku Karel Klostermann - spisovatel Šumavy. Prvotním úkolem spolku bylo přivést díla tohoto spisovatele do německy mluvících zemí. Po roce 1989 začali vydávat knihy a seznámili veřejnost s jeho romány. V roce 1998 Václav Sklenář pozval starostu bavorského St. Oswaldu-Riedlhütte a jeho paní spolu s Willim und Christou Steger na módní přehlídku do hotelu Srní. Na této akci se zrodilo přeshraniční sdružení Karel Klostermann. Spolek byl několikrát oceněn českou i německou stranou. Získal cenu Za přínos literatury v německy mluvícíh zemích. Šesti členům Spolku Karla Klostermanna, včetně Václava Sklenáře předal hejtman Josef Bernard čestné plakety. Slavnostní předání se uskutečnilo za přítomnosti velkého počtu příznivců spolku z bavorské strany.

Vladimír SklenářZdroj: Deník / Lucie Kohoutová

Na činnosti spolku se Václav Sklenář samozřejmě aktivně podílí v mnoha směrech. Protože hlavním záměrem sdružení je propagace díla Karla Klostermanna jako spisovatele Šumavy, příhraniční spolupráce s partnerskými organizacemi, příprava výstav, vydávání knih, osvětová činnost, tak připravuje přednášky, píše knihy a vede mladé členy, kterých je v poslední době stále více.Dne 24. května 2003 byl u otevření expozice Karla Klostermanna – spisovatele Šumavy v hájovně Březník. Toto místo nebylo zvoleno náhodou. Do Pürstlinku a jeho okolí zasadil spisovatel svůj nejznámější román – Ze světa lesních samot.

Václav Sklenář je milovník Šumavy a KlostermannaZdroj: Deník / Lucie Kohoutová

Jednou z tradičních akcí na které se podílí je Otevírání pramene u Hauswaldské kaple a Hubertská mše u Hauswaldské kaple . Prostor Hauswaldské kaple byl obnoven v roce 2005 díky iniciativě občanského sdružení Karel Klostermann – spisovatel Šumavy ve spolupráci se Správou Národního parku Šumava. V malé jeskyňce je uchován i pramen zázračné vody, na poutní místo je voda přivedena dřevěnými koryty.  Za Hauswaldskou kaplí je vyznačena zážitková cesta kolem Kostelního vrchu. Spolek se o toto místo stará a je to i místo setkání lidí z české a německé strany Šumavy.

Václav Sklenář je milovník Šumavy a KlostermannaZdroj: Deník / Lucie Kohoutová