Éra pěstování českých jablek se zřejmě chýlí k závěru. Z mapy republiky totiž postupně mizí jabloně, které nahrazují rentabilnější zemědělské odrůdy. Hlavně obilí a řepka.

Zatímco ještě v roce 1989 plodily na území tehdejších Čech, Moravy a Slezska jabloně na 25 tisících hektarech, před deseti lety to už bylo jen 18 tisíc hektarů. Velký zářez pro české pěstitele jablek začal v roce 2014, kdy sousední Polsko nemohlo po ruském embargu vyvážet svou nadprodukci jednoho milionu tun jablek do Ruska a ovoce následně mířilo do Evropy včetně Česka. Za tu dobu u nás zaniklo na šest tisíc sadů. Od loňského ledna se navíc embargo vztahuje i na Bělorusko a předseda Ovocnářské unie Martin Ludvík odhaduje, že se v nejbližších měsících počet sadů v republice dostane pod hranici 10 tisíc.

Podle statistiků za uplynulých 33 let z české krajiny zmizelo 43 procent původní plochy ovocných sadů. Ilustrační foto.
Soumrak českých jablek? Na stromech zůstávají desítky tun, ovocnáře drtí inflace

Sám se do této statistiky zaniklých sadů zapsal na své rodinné farmě v Dobré Vodě u Hořic na začátku letošního roku, kdy padly stovky stromů v jeho sadu. „Mohly by tak ještě pět až šest let plodit, ale situace je opravdu neúnosná a je teď finančně výhodnější vysadit na místo jabloní obilí či řepku,“ řekl.

Letos, v době vegetačního klidu, chce vymýtit půl druhého hektaru jabloňových plodnic. Tedy něco málo přes dva tisíce stromů. „A pokud se situace nezlepší, v příštím roce přijde na řadu dalších jeden a půl hektaru,“ dodal Ludvík. Odkázal přitom i na vysoké náklady a malou, tedy téměř žádnou, návratnost. „Vždyť jenom v loňském měli ovocnáři na sklizni kilogramu jablek o čtyři koruny méně, než je nákladová cena. Z hektaru, ze kterého se průměrně sklidí 25 tun jablek, to tak činí ztrátu kolem sta tisíc korun,“ doplnil.

Soumrak českých jablek

Redukovat stavy začali i ovocnáři ze společnosti Úsovsko na Olomoucku. Ještě v roce 2014 měly úsovské sady rozlohu 377 hektarů. Loni to už bylo pouze 200. Letos pak místní ovocnáři plánují likvidaci 40 hektarů.

Postupný útlum českého ovocnářství vnímá i zemědělský expert Tomáš Maier z České zemědělské univerzity v Praze. Oproti některým ovocnářům nemá však o česká jablka strach. „Nikdy asi v tomto odvětví nebudeme hrát prim, ale česká jablka přežijí,“ myslí si Maier.

Potravináři a zemědělci představí opět veřejnosti nejlepší Regionální potraviny Libereckého kraje, současně chtějí lidem vysvětlil, proč je dobré kupovat právě u výrobců a farmářů
Česká jablka jako ohrožený druh. Zdražování válcuje agrárníky i potravináře

Již delší dobu si též ovocnáři stěžují na nedostatečnou podporu ze strany státu. Například v loňském roce dostal celý zemědělský sektor prostřednictvím Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) 831 milionů korun jako mimořádnou podporu v době krize. „Chtěli jsme peníze poslat zemědělcům co nejdříve, aby mohli pokračovat v hospodaření i v době, kdy jim rostou náklady za energie. Všechny mimořádné dotace jsme zemědělcům poslali na účty podle plánu do konce září,“ řekl dříve ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). 

Mezi všemi žádostmi bylo 227 právě od pěstitelů jablek. Ti dostali peníze na takřka pět a půl tisíce hektarů jabloňových sadů. Podle Martina Ludvíka je však stále dotační politika v tomto ohledu ze strany státu malá. „Dotace nám pokryjí jen malou část ztrát. Odhaduji to tak na 20 až 30 procent,“ dodal Ludvík.