Čínský Wu-chan není žádné městečko, ale megapole, která má o něco víc obyvatel než celá Česká republika. Mají tu významnou univerzitu, kde studuje i mnoho západních studentů, včetně Čechů. Vysokorychlostní železnice, kterou plánuje mít Česko nejdřív za patnáct let, už dnes spojuje město s Kantonem.

V únoru byl vyhlášen zákaz letů mezi Prahou a Pekingem
Událost měsíce: Konec letů do Číny

Ročenka:
Speciál Deníku, který shrnuje celý rok 2020, najdete ZDE. Obsahuje událost každého měsíce, nejdůležitější zprávy, hedinu měsíce i něco pro pobavení.

Nemoc covid-19, přenášená dosud neznámým typem velmi agresivního koronaviru, se tu objevila už koncem roku 2019 a začala se rychle šířit. Čínské úřady se snažily nemoc zatajit. Jednoho z wuchanských lékařů Li Wen-lianga, který se snažil počátkem roku 2020 před nákazou varovat pomocí sociálních sítí, obvinily čínské státní úřady ze šíření poplašné zprávy. Wen-liang se při své práci sám koronavirem nakazil a počátkem února zemřel. Do konce března bylo za „šíření fám“ o nové nemoci zatčeno na tisíc Číňanů.

Hrátky s čísly

Čínský režim informace o šíření viru dál tajil a nemoc zlehčoval. 21. ledna požádal čínský vůdce Si Ťin-pching šéfa Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedrosa Adhanoma Ghebreyesuse, aby zadržel informace o přenosu nemoci covid-19 z člověka na člověka a odložil pandemické varování. Podle zjištění televize CNN z počátku prosince tohoto roku čínské úřady úmyslně zkreslovaly počty nemocných a WHO sdělovala poloviční počty, než byla skutečnost. Ani po roce pak Čína nezpřístupnila mezinárodním týmům přes tlak Evropské unie a Spojených států záznamy zdravotnických úřadů a nemocnic.

Ve věku 103 let zemřel Kirk Douglas
Nejdůležitější zprávy z února

Celý únor pak WHO váhala označit nákazu za pandemii a tím dát jasný signál světu, že se má před „čínským virem“ chránit. Koncem ledna se přitom do celého světa začali vracet ze své domoviny Číňané, kteří tam přijeli v polovině ledna na oslavu nového roku.

Nákaza se během února bleskově rozšířila v Evropě, takže už v březnu nikoli Čína, ale Evropa byla WHO vyhlášena za epicentrum nákazy.

Po roce od začátku pandemie zemřelo na covid-19 přes 1,5 milionu lidí. Z toho v samotné Číně údajně jen 86 tisíc. Čínským informacím však svět, po zatajování z doby počátku epidemie, už nevěří.