Vyvolávací cena nejvzácnějšího kusu numismatické aukce, kterou pořádala aukční síň Macho & Chlapovič kvůli pandemii koronaviru prostřednictvím internetu a telefonu, činila rovných 200 tisíc eur.

Po napínavém souboji mezi zájemci z několika zemí, získal minci nejmenovaný slovenský investor. Za desetidukát zaplatil 1 140 000 eur, což je v přepočtu přibližně 30 milionů korun. Pokořen tak byl měsíc starý rekord za prodaný svatováclavský pětidukát z roku 1937, který se začátkem října vydražil v přepočtu za 27 milionů korun.
Desetidukát panovníka Ferdinanda III. je pozdně renesanční ražbou kladivem z ručně rytého razidla. „Tento konkrétní kus byl poprvé zachycen v aukci v nizozemské metropoli Amsterdamu v květnu 1926. Od té doby migroval evropskými sbírkami, dokud nedoputoval zpátky na Slovensko,“ uvedl Elizej Macho, spoluzakladatel aukčního domu Macho & Chlapovič.
Kremnické dukáty jsou vzácné
„Násobky kremnických dukátů Ferdinanda III. jsou velmi vzácné. Důkazem je fakt, že pěti a desetidukáty daného panovníka doposud aukční síň na Slovensku nezaznamenala,“ dodal Elizej Macho.

Kromě unikátního desetidukátu nabídla aukce další zajímavé kousky. Mezi ně patřil například pražský dukát Ferdinanda I. z roku 1538 s vyvolávací cenou 30 tisíc eur nebo velmi vzácný transylvánsky tolar Štefana Bočkaja z roku 1606. Velkou hodnotu má i pražský dvojdukát Karla VI. z roku 1725 a vídeňský čtyřdukát Františka Jozefa I. z roku 1854. Tyto položky měly vyvolávací cenu 20 tisíc eur.