„Vládní koalice musí pochopit, že hnutí ANO zastupuje milion a půl voličů. Proto s námi má mluvit a nemůže předpokládat, že čtyři roky budeme mlčet. Přicházíme i s vlastními návrhy, například snížením DPH na energie. Předložíme sociální balíček, v němž navrhneme zvýšení rodičovského příspěvku z 300 na 400 tisíc, jednorázový bonus šest tisíc korun pro každého starobního či invalidního důchodce a zvýšení příspěvku na mobilitu z 550 korun na dva tisíce. Uvidíme, jak se k tomu koalice postaví. Věřím, že se třeba bude inspirovat a nebude se nám vysmívat, když jsme přišli s našimi dvanácti body proti zdražování,“ sdělila Alena Schillerová v rozhovoru pro Deník.

Michl je svěží vítr

Souhlasí také s novým guvernérem ČNB Alešem Michlem a prezidentem Zemanem, kteří tvrdí, že inflace je z větší části nákladová.

„To říkám od chvíle, kdy ČNB začala zvyšovat úroky. Zpočátku jsem jako ministryně financí byla zdrženlivější, ale pak jsem začala mluvit hlasitěji. Česká národní banka je nezávislá instituce, avšak není to posvátná kráva, kterou nelze kritizovat,“ uvedla.

Prezident Miloš Zeman (vpravo) jmenoval nového guvernéra České národní banky Aleše Michla, 11. května 2022, Praha.
Novým guvernérem České národní banky se stal Aleš Michl. Koruna začala ztrácet

Na poznámku, že dosavadní šéf ČNB Jiří Rusnok si nebral servítky a řekl, že tomu nerozumí, odpověděla:

„Jeho názor respektuji, ale samozřejmě s ním nesouhlasím. Jsem ráda, že pan prezident Zeman, jehož si coby ekonoma velmi vážím, má podobný pohled jako já. A pana Michla vnímám jako svěží vítr, jeho jmenování jsem velmi uvítala a slibuji si od něj, že v ČNB zavládne větší pragmatismus.“

Babiš by byl dobrý prezident

Alena Schillerová se věnuje i otázce příštího prezidenta. Podle ní se sice Andrej Babiš ještě nerozhodl, zda bude kandidovat, ale myslí si, že by byl přes veškeré zátěže a nálepky dobrou hlavou státu. „My jsme konzervativní národ a jsem přesvědčená, že lidé vyberou na Pražský hrad politika, s nímž mají zkušenost,“ míní.

A co si myslí o zvládání uprchlické krize? Proč by vláda měla vykoupit akcie ČEZ a komu z vlády přes veškerou kritiku složila poklonu? Dozvíte se v rozhovoru s Alenou Schillerovou v pátečním tištěném Deníku.