Na dva roky poslal ve čtvrtek odpoledne klatovský soud za mříže Dušana Strnada (36) z Pačejova, který podle obžaloby vloni v listopadu znásilnil 81letou bezmocnou stařenku. Při jeho více než tříhodinovém řádění utrpěla seniorka drobná zranění a především trauma, z něhož se dodnes nevzpamatovala.
Strnad před soudem přiznal, že v osudný den vypil asi osm piv a stejný počet velkých rumů a poté dostal chuť na sex.

Po manželce netoužil, a tak se vypravil do domu s pečovatelskou službou v jedné obci na Klatovsku, k němuž měl určitý vztah a kde chtěl údajně k sexu přimět mladou cizinku. Jenže tu prý nenašel, a tak zaklepal na 81letou ženu, která bydlela v jednom z bytů. Pod záminkou, že si to jde u ní prohlédnout, se dostal dovnitř. „Byla jedna v noci, tak si paní zase lehla do postele. Já jí sundal noční košili, poté kalhotky a také plenku, kterou měla. Pak jsem se také svlékl a lehl si k ní. Osahával jsem ji, líbal a pak jí roztáhl nohy a lehl si na ni,“ popsal začátek znásilnění Strnad.

Jeho další slova Deník s ohledem na otřesnost případu zveřejňovat nebude, jen shrneme, že z výpovědi Strnada i nešťastné ženy vyplynulo, že ji znásilňoval s přestávkami zhruba tři a půl hodiny, během nichž se pokusil i o další polohy či anální styk, ale vzhledem k nepohyblivosti stařenky neuspěl. „Snažila jsem se volat o pomoc, ale marně,“ řekla po činu policistům seniorka.

„Když jsem ráno přišla do práce, ležela babička v posteli a peřinu měla až k bradě. Pořád opakovala „on mě znásilnil“. Myslela jsem, že se jí něco zdálo, ale pak jsem viděla na zemi kalhotky a plenku a také skvrny od krve na její košili. Krev byla i na záchodě,“ řekla u soudu stařenčina pečovatelka a dodala, že znásilněná žena se poté bála vycházet z bytu a téměř nejedla. Trauma prý má dodnes.

„Chci se omluvit za to, co jsem provedl. Lituji toho,“ reagoval v závěrečné řeči Strnad, který u soudu zarytě hleděl do země a neprojevil žádné emoce. Potvrdil tak slova soudního znalce v oboru psychiatrie a sexuologie Vladimíra Šupiny, který o něm u hlavního líčení řekl, že je jednodušší a citově velmi plochý. Zároveň upozornil, že jde o člověka, kterého lze označit za devianta a jehož sexualita je velmi zvláštní. Strnad totiž přiznal, že se u něj objevily sny změnit pohlaví, při speciálním vyšetření ho navíc vzrušovaly svázané ženy či snímky mladých chlapců.

„Problémem je u něj konzumace alkoholu, pohybuje se na hranici závislosti,“ řekl na Strnadovu adresu znalec a dodal, že bez ochranné ústavní léčby by mohl být pobyt obžalovaného na svobodě nebezpečný.

Státní zástupce Jan Hrubý označil jednání obžalovaného za zavrženíhodné a požadoval proto pro něj nepodmíněný trest. S jeho názorem se ztotožnil i senát v čele s Ludmilou Liškovou, který Strnada poslal na dva roky do věznice s dozorem a zároveň mu uložil ochranné sexuologické léčení ústavní formou. Rozsudek není pravomocný, obě strany si ponechaly lhůtu na odvolání.

Jak byste Strnada potrestali vy? Jsou dva roky vězení moc, nebo málo? Napište nám do diskuse.