Den co den vyjíždějí strážníci městské policie nebo Policie ČR do obchodních domů i do dalších obchodů na Klatovsku ke krádežím. Zloději kradou i maličkosti aniž by si uvědomovali důsledky svých činů.

„Mám malý obchod s papírenským zbožím. Člověk by si řekl, že se u něho nemůže nic ztratit, že máte o všech zákaznících přehled, ale opak je pravdou. Stává se poměrně často, že se ztrácí věci z pultu. Na mnohé zloděje upozorní sama policie, jiné přistihnete sami. Většinou se to ale nedá uhlídat,“ říká majitel papírnictví v Horažďovicích Karel Lukeš.

„Nejčastěji kradou ženy nebo dívky. Tu je to propisovací tužka, samolepky, kalendáříčky, zvýrazňovače, prostě cokoliv, co se dá strčit nepozorovaně do kapsy,“ pokračuje Lukeš.

Krade se prý všude. „Stává se, že si někoho všimnete, ale většinou při návalu zákazníků nemáte čas sledovat všechny lidi po obchodě. Ztrácí se bonbony, sušenky, tyčinky, lízátka, ale i zubní pasty, kartáčky, polévky v sáčku, paštiky. Většinou to ale řešíme na místě tak, že zavoláme policii,“ říká prodavačka z klatovského obchodu s potravinami Marta Kolářová.

Problémy mají i v klatovských drogériích. „Nejčastěji míváme problémy s narkomany a s nepřizpůsobivými spoluobčany. Kradou se parfémy, žiletky, šampony, gely na vlasy, levné i dražší,“ prozrazují prodavačky, které si však nepřejí uvést své jméno.

Podle prodavaček z dalšího obchodu dokáží zloději během dne odcizit zboží za tisíc korun.

Krade se prý i v zahradnictvích, květinářstvích, cukrárnách, knihkupectvích, domácích potřebách i v elektro prodejnách.

„Ke krádežím v obchodech a obchodních domech vyjíždí Policie ČR často. Škody do pěti tisíc korun se řeší většinou jako přestupek a předávají se na městský úřad k přestupkové komisi. Mnozí občané si však neuvědomují, že při opakování i té nejbanálnější krádeže se vystavují trestnímu stíhání. Zákon totiž říká, že kdo si přisvojí cizí věc s tím, že se jí zmocní a byl za takový čin v posledních třech letech odsouzen nebo potrestán, hrozí mu odnětí svobody na šest měsíců až tři léta,“ informovala klatovská policejní mluvčí Dana Ladmanová.

Se zloději v poslední době nemají problémy v obchodním řetězci TESCO. „V současné době nezaznamenáváme nárůst drobných krádeží v našich obchodech. Máme účinný preventivní bezpečnostní systém, který zahrnuje řadu opatření. Kromě interního kamerového systému a bezpečnostní služby například spolupracujeme s policií, která provádí pravidelnou pochůzkovou činnost v našich prodejnách. Zároveň si navzájem vyměňujeme informace nejen mezi svými obchody, ale i s konkurencí. Pokud se ale v našich obchodech zloději objeví, zaměřují se na zboží, které se vejde do kapsy. Jde například o cukrovinky, cigarety, alkohol nebo kosmetiku,“ doplnila informace Eva Karasová ze společnosti TESCO.