„Byl jsem zfetovanej jako pes,“ prohlásil před klatovským soudem Jan Votava (27) z Klatov, který se tu zpovídal z loupeže. Z té byl uznán vinným, ale vězení unikl.


Nezaměstnaný muž podle obžaloby letos 7. června krátce po půlnoci požadoval po obsluze baru na klatovském náměstí vydání peněženky. Když mu ji žena nedala, odstrčil ji, popadl peněženku, v níž bylo 13 879 korun a 70 eur, a dal se na útěk. Protože se nijak nemaskoval a s barmankou se osobně znal, přivolaní policisté ho brzy vypátrali a zadrželi. To už ale měl u sebe jen část lupu.


„Vtrhl do baru a křičel, že chce peníze. Myslela jsem, že si dělá legraci, protože se známe, ale on řval stále víc. Tak jsem mu ukázala, kde jsou peníze. Měla jsem z něj strach, byl zdrogovaný, nepříčetný. On mě odstrčil, vzal peníze a utekl,“ řekla barmanka Markéta J.


Podobně před soudem hovořil i jeden z hostů, který vše viděl. „Já jsem tam hrál automaty. On na ni křičel a měl nepřítomný výraz v očích. Ty měl úplně vyvalené,“ řekl svědek.


Naopak obžalovaný si toho z události, která se stala nedávno, moc nepamatoval. „Asi se mi to vykouřilo z hlavy, pamatuji si jen útržky,“ prohlásil Votava, který přiznal, že před cestou do baru vypil asi dvě piva a především užil pervitin. „Ten beru občas, dám si tak půl gramu jednou za dva dny,“ přiznal muž, který přesně nevěděl, co udělal s částí lupu. Nejspíše prý něco dal kamarádovi a za část si koupil jídlo. „Byla to totální blbost,“ uzavřel krátké povídání Votava, který se majiteli baru ani barmance neomluvil, přestože měl příležitost. Nenahradil ani žádnou škodu.


U soudu byl čten i znalecký posudek, podle něhož byly sice Votavovy rozpoznávací schopnosti v době spáchání činu sníženy, ale mohl rozpoznat nebezpečnost svého jednání.


Senát v čele s Markem Poláčkem zvažoval, zda šlo skutečně o loupež, když Votava užil jen minimální násilí, ale nakonec se ztotožnil se stanoviskem státní zástupkyně. Votavovi naopak nahrálo, že má čistý trestní rejstřík, a tak mu senát uložil dvouletý trest s podmíněným odkladem na tři roky. Poláček zároveň Votavovi, který přiznal, že užil pervitin i den před hlavním líčením, doporučil, aby řešil svůj problém s drogami. Rozsudek je pravomocný.