Až šest let vězení hrozí Ladislavě V. (26) z jižního Plzeňska, která ve středu stanula před klatovským soudem. Mladá žena, která se živila prostitucí, podle obžaloby vloni v květnu nedostatečně hlídala v autokempu v Nýrsku svého teprve dvouletého syna Daniela, jenž spadl do řeky Úhlavy a utopil se. Ladislava V. přesto u soudu nepůsobila nijak zkroušeným dojmem. Sice během dlouhého líčení uronila pár slziček, ale častěji se něčemu smála. Rozsudek zatím nepadl.

Miminko je v ústavu

S Ladislavou V. se život příliš nemazlil. Nepoznala rodiče, od narození do jejích osmi let ji vychovávala babička. Poté putovala do dětského domova, a protože s ní byly problémy, od 15 do 18 let byla ve výchovném ústavu. Nikdy se nevdala, ale porodila tři děti, z nichž ani jedno nemá v rodném listu uvedeného otce. První dítě, kterému už je osm let, krátce po porodu opustila a bylo dáno k osvojení. Její druhý potomek se vloni utopil a doma nemá ani poslední dítě, které se narodilo vloni o Vánocích. „Jeho otec se o něj nezajímá a tvrdí, že není jeho. Proto je syn zatím umístěn v kojeneckém ústavu,“ vysvětlila to soudu.

Lidé: Nestarala se

Se synem Danielem, který se narodil v červenci roku 2007, bydlela Ladislava V. na různých místech. Vloni na jaře zakotvila na ubytovně v Nýrsku, kde žila s Jiřím, svou novou známostí. „Z ubytovny nás vyhodili, protože měl Jirka problémy s drogami, a tak jsme šli bydlet do autokempu,“ vypověděla Ladislava V.

Tam ale ona sama příliš času netrávila, jezdila vydělávat peníze. „Měla jsem odpoledne brigádu v hotelu v Železné Rudě a také jsem dělala v nočním klubu, já se za to nestydím,“ uvedla mladá matka, která podle výpovědí svědků i zpráv různých institucí měla s výchovou značné problémy. Daniela prý nezvládala, několikrát jí utekl a jednou ho domů přivedli policisté, protože vběhl až na silnici před auto. Podle obyvatel autokempu jí lidé chlapce několikrát přivedli poté, co se sám vydal k vodě. Neměla mu dávat ani pořádně najíst. „Spolu s Jiřím jsem Daniela v kempu hlídala na požádání slečny V. od pondělí až do neděle denně od 7 do 20 hodin. Ona byla pryč. Po několika dnech jsem přinesla z domova jídlo, protože jsem mu neměla co dát, lednička byla prázdná. Dostala jsem od ní za to pět set korun. Jenže pak mi táta hlídání zakázal a já tam už v pondělí nešla,“ vypověděla dívka, která Ladislavě dítě hlídala.

Kouřila, dítě se topilo

V pondělí 31. května 2010 se tragédie stala. Asi hodinu po poledni přišli Ladislava, Jiří a malý Daniel do kuchyňky, kde chtěla žena uvařit oběd. „Jirka řekl, že si jde do chatky pro cigarety. Když jsem se otočila, Danýsek byl pryč. Myslela jsem, že je s ním,“ řekla žena, která v klidu dala nákup do ledničky a poté si zakouřila před chatou. Když se vrátil Jiří a ona zjistila, že dítě s ním není, bylo už pozdě. Dítě bylo utopené v blízké řece. Její partner, kterého k soudu přivedla eskorta, protože si odpykává ve vězení trest, ale vše viděl poněkud jinak. Tvrdil, že své milé jasně řekl, ať za ním zavře dveře a chlapce hlídá, proto ho překvapilo, když se vrátil a dítě s ní nebylo. Okamžitě ho šel hledat a viděl bezvládného chlapce na hladině nedaleké Úhlavy. Skočil pro něj a vynesl ho na břeh, ale bylo pozdě. „Dítě nejevilo známky života, nepomohla ani více než hodinu trvající resuscitace,“ uvedla zasahující lékařka. Její slova potvrdila i pitva, dítě bylo ve vodě minimálně pět až deset minut.

„Syna jsem dostatečně nehlídala,“ přiznala Ladislava V., která si verdikt soudu vyslechne zřejmě počátkem dubna, na kdy bylo odročeno líčení a kdy budou vyslechnuti další svědci.