Jandečka má v trestním rejstříku už sedmnáct záznamů. Z posledního výkonu trestu, kde byl taktéž kvůli drogám, se vrátil vloni v březnu, dlouho ale podle obžaloby dobrotu nesekal. „V období nejméně od října 2022, nejdéle však 2. března 2023, si pravděpodobně v Plzni nezjištěným způsobem obstarával drogu pervitin, kterou pak poté, co ji po určitou dobu u sebe za účelem následné distribuce přechovával, na různých místech v Klatovech opakovaně za účelem majetkového prospěchu prodal či bezúplatně z kamarádství předal,“ uvedla v obžalobě státní zástupkyně Marcela Šímová. Dodala, že největší „kšefty“ měl Jandečka s Vlastimilem K., jemuž předával pervitin nejprve jako odměnu za opravy výpočetní techniky a pak mu ho prodával, a to minimálně ve dvaceti případech a vždy nejméně gram. Mladík pak drogy dále distribuoval. Václavu V. předal Jandečka podle obžaloby „perník“ výměnou za rum, Zuzaně S. ho dával z kamarádství. Dostala ho nejméně čtyřikrát a vždy jí ho nasypal do pití. Natálii F. pak měl podle obžaloby minimálně dvacetkrát předat dávku pervitinu, a to za to, že hlídala děti jeho kamarádce Andree K. Kromě toho u něj policie našla ve Štěpánovicích, kde ho zastavila při jízdě z Plzně, bezmála 30 gramů této známé české drogy.

Tomáš Grímm, Roman Berbr, Michal Káník a Roman Rogoz (zleva) při prvním líčení u Okresního soudu Plzeň-město.
Rozhodčí nikdo neřídil, odmítl u soudu s Berbrem a spol. vinu i Rogoz

Jandečka, jehož přišli k soudu podpořit jeho blízcí, přiznal jen, že měl u sebe pervitin. „Měl jsem to pro svoji potřebu. Nikomu jsem žádné drogy nedával ani neprodával,“ stál si na svém.

Ač všichni jeho odběratelé, uvedení v obžalobě, při výsleších na policii potvrdili, že jim pervitin dodával, u soudu jim vůbec do řeči nebylo. „Nebudu vypovídat, přivodil bych sám sobě trestní stíhání,“ opakoval dokola Vlastimil K. a k řeči ho nepřiměla ani pohrůžka předsedy senátu Petra Sperka, že dostane pokutu a může být trestně stíhán, neboť nemá zákonný důvod nevypovídat. Pokutu, tisíc korun, skutečně nakonec dostal, ale ani tak nepromluvil. Byla tak čtena jeho výpověď z přípravného řízení, kde vše přiznal. „Vypovídal jsem pod nátlakem policie,“ reagoval na to.

Zdroj: Deník/Milan Kilián

Do řeči nebylo ani Zuzaně S., která přišla s verzí, že byla Jandečkovou milenkou. „Proč jsem tedy vypovídala na policii? Byl na mě činěn psychický nátlak,“ tvrdila. Nakonec ale soudu přiznala, že pervitin od obžalovaného v několika případech dostala.

Mluvit se nechtělo ani Natálii F., ovšem z jiného důvodu. Už na chodbě na ni křičela Andrea K. a i po příchodu do soudní síně bylo vidět, že má strach. „Je mi vyhrožováno,“ řekla soudu s tím, že více před obžalovaným mluvit nechce. Vše, co uvedla na policii, ale se slzami v očích potvrdila.

Obžalovaný se svým obhájcem Jaroslavem Liškou.
Ženu roky bil pěstmi a ponižoval, vyvázl s mírnou podmínkou. Musí se ale léčit

„Všichni si to vymýšlí a nevím proč,“ reagoval naštvaný Jandečka.

Líčení bude pokračovat příští týden, obžalovanému hrozí až deset let vězení.