Jako v tomto případě. Kupující nemá mobil ani peníze. Podvodníkovi ale hrozí trest vyšší než jindy, jelikož podvedl kupujícího ve stavu nouze.

„Policisté na oddělení hospodářské kriminality přijali oznámení o podvodu. Prostřednictvím inzertního portálu na internetu nabízel neznámý pachatel na prodej mobilní telefon. Pachatel komunikoval s poškozeným z e-mailové adresy, kde uvedl i bankovní účet k zaslání finančního obnosu. Poškozený po předchozí komunikaci dle pokynů prodejce zaslal 19. března ze svého účtu na účet prodejce částku 6500 korun. Po zaslání požadované částky pachatel přestal komunikovat, mobilní telefon do současné doby nezaslal ani nepředal a finanční obnos nevrátil,“ sdělila klatovská policejní mluvčí Dana Ladmanová. 

Ilustrační foto.
Recidivista nakupoval bez roušky. Po napomenutí vyhrožoval prodavačkám

Policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření z přečinu podvodu.

Podle trestního zákoníku kdo sebe nebo jiného obohatí tím, že uvede někoho v omyl, využije něčího omylu nebo zamlčí podstatné skutečnosti, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta. Pachatel navíc trestný čin spáchal v době vyhlášeného stavu nouze.

Poškození nakupující oznamují na policii různé podvody. „V posledních letech je mnoho podvedených občanů při nákupu zboží a věcí prostřednictvím internetových obchodů. Občané objednávají a nakupují zboží pohodlně z domova, ale taková forma pořizování věcí přináší i svoje rizika. Na policii přijímáme oznámení o podvodných nabídkách, kdy objednavatel zaplatí požadovanou částku na uvedený účet, ale zboží neobdrží,“ dodala Ladmanová.