Jiří Macko (47) z Ptenína, který byl obviněn ze znásilnění zdravotně postiženého muže, za mříže nepůjde. Klatovský soud ho ve středu odpoledne sice uznal vinným z tohoto závažného trestného činu, ale uložil mu jen podmíněný trest.

Podle obžaloby zaútočil Macko letos 27. ledna v noci cestou z hospody na křižovatce nedaleko Chudenic na 30letého muže a násilím si na něm vynutil anální styk.

Měl na něj chuť

„Šel jsem tenkrát z hospody, kde jsem si dal asi pět piv. V absolutní tmě ke mně přistoupil Macko, kterého jsem poznal. Dal mi ránu pěstí, já spadl na kolena. On mě odtáhl za mez, kde mi stáhl kalhoty a trenýrky a znásilnil mě. Snažil jsem se bránit, ale neměl jsem šanci,“ popsal čin Deníku mladý muž, který se nedokázal ubránit, protože má po velmi vážné dopravní nehodě zdravotní problémy, zejména s motorikou.

Macko při výslechu na policii krátce po zadržení vše přiznal. „Poškozeného znám. Asi před rokem jsme se dali dohromady a měli jsme spolu dobrovolný sex. Tehdy jsem v hospodě vypil asi sedm piv a cestou zpět mě napadlo, že bych se za ním mohl vydat. Pak jsem ho náhodou potkal a řekl mu, že mám na něj chuť. Ale on nechtěl. Dal jsem mu pěstí, až padl na kolena. Odtáhl jsem ho ze silnice na mez, a i když nechtěl a dokonce mě praštil pěstí, až se mi zajiskřilo, tak jsem si anální styk vynutil. Trvalo to pět až deset minut. Když to na mě přišlo, tak jsem ho dal do slipů, kde jsem vyvrcholil,“ vypověděl Macko.

Znásilněný muž ale jednoznačně popřel, že by s obžalovaným měl bližší vztahy. „Znám ho jen podle vidění, když já jsem dělal na pile a on vedle v kravíně. Ale není to žádný můj kamarád a rozhodně nejsem na kluky, jak tvrdí. Jsem úplně normální,“ prohlásil.

Zhroutil se

Při znásilnění větší fyzickou újmu neutrpěl, ale po činu se zhroutil a strávil týden na psychiatrii, kde ho lékaři dávali dohromady. Rána to byla v onu osudnou lednovou noc nejen pro něj, ale i jeho rodinu, která žije na malé vesnici. „Ráno kluka hledáte a pak se dozvíte, že je na psychiatrii, protože ho přepadli a znásilnili. Horší už snad může být jen to, když o dítě přijdete,“ řekla Deníku mužova maminka. „Přežili jsme hroznou bouračku, po níž byl šest týdnů v komatu. Řekli nám, že nebude chodit ani mluvit, že neuvidí ani neuslyší. Všechno jsme zvládli. Ale mohu vám říci, že těch čtrnáct dnů potom, co se vrátil z nemocnice, bylo strašně krutých. I ve svém věku se málem nechal vodit za ruku, bál se jít i do obchodu,“ dodala.

Vyvázl s podmínkou

Macka se nepodařilo před soud dostat, neboť se líčením vyhýbal. V červenci byl na základě zatykače ale zadržen a na policii souhlasil s tím, že může být soudně jednáno v jeho nepřítomnosti.

Zároveň vypověděl, že nic neudělal a že na něj byl policií vyvíjen nátlak, ale to u soudu vyvrátil policista, který ho vyslýchal.

Senát v čele s Jaromírem Veselým se ztotožnil s názorem státní zástupkyně, že dosud netrestaný Macko nepatří za mříže, a potrestal ho dvěma lety s podmíněným odkladem na třicet měsíců. Rozsudek není pravomocný, obě strany si ponechaly lhůtu na odvolání.