Podmíněným trestem a tříletým zákazem činnosti ve statutárním orgánu potrestal klatovský soud bývalého předsedu představenstva dnes již zkrachovalého Stavebního podniku (SP) Klatovy Zdeňka Skálu (67) z Plzně, který podle obžaloby nechal více než dva miliony korun patřící společnosti ležet v igelitové tašce v neuzamčené skříni, odkud se za nevyjasněných okolností ztratily. Muži s právnickým vzděláním hrozilo až pět let vězení.

Skála se stal předsedou představenstva SP 28. 6. 2007, tedy pouhý měsíc předtím, než byl na tuto známou stavební firmu soudem vyhlášen konkurz. A hned začal jednat. Přestože SP nebyl schopen plnit své závazky, měl mnohamilionové dluhy a vykazoval vysokou ztrátu, Skála podle obžaloby zapůjčil společnosti DAG 98, kde byl jednatelem, 280 tisíc korun. Krátce poté stejné společnosti nechal vyplatit zálohu na poskytované služby ve výši dva miliony korun. Když společnost DAG 98 více než dva a čtvrt milionu postupně vrátila a on je podle příjmových dokladů osobně v hotovosti převzal, naložil s nimi podle obžaloby až nepochopitelně.

„Podle jeho tvrzení uložil finanční prostředky zabalené v igelitové tašce do nedostatečně zajištěné skříně v kanceláři předsedy představenstva společnosti Stavební podnik a.s. v Klatovech, kde tyto prostředky ponechal bez dozoru, ani následně je neuložil do trezoru ani do banky ani neučinil žádné kroky k jejich zabezpečení. Skutečnost, že finanční prostředky uložil do skříně, nesdělil žádnému jinému představiteli či zaměstnanci společnosti ani následně správci konkurzní podstaty při jednání v areálu společnosti cca 8 až 10 dnů po prohlášení konkurzu, když tento den zjistil, že igelitová taška s finančním obnosem se ve skříni již nenachází. To však opět nikomu neoznámil a trestní oznámení učinil až 3. 6. 2008,“ uvedl v obžalobě státní zástupce Jan Hrubý, podle něhož se tak Skála dopustil přečinu porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Nejsem tunelář

Skála před klatovským soudem řekl, že se necítí být vinný a že není žádný tunelář. „Podnik vytunelovali ti přede mnou,“ uvedl obžalovaný. Společnosti DAG 98, kde byl jednatelem, peníze půjčil prý proto, že bylo nutné objekty Stavebního podniku v Klatovech, Sušici, Horažďovicích i Plzni hlídat a tato firma, která se specializuje právě na střežení objektů a na vymáhání dluhů, potřebovala finance na nábor lidí i jejich vybavení. „Podnik bylo nutné hlídat, ztrácely se stroje, auta, zařízení. Půjčka byla na krátkou dobu, na čtrnáct dnů, poté jsem je dostal zpět. Převzal jsem je v Plzni a osobně je vezl do Klatov. Na účet se neposílaly, protože jsem jeho číslo neměl u sebe,“ vysvětloval Skála. Více než dva miliony přivezl podle svých slov v pátek odpoledne, kdy už ve firmě nebyl nikdo kompetentní, komu by je předal. „Byl to malý balíček, tak jsem ho v igelitce dal do odemčené skříně a myslel, že ho předám v pondělí. Jenže v pondělí mě tam už nepustili, byl jsem odvolaný. V úterý bych se svými lidmi udělal kroky, aby podnik nemusel jít do konkurzu, a to se zřejmě managementu nelíbilo. Ve funkci jsem tak byl rovné tři týdny,“ tvrdil Skála.

Jeho slova ale při dalším líčení odmítl jeho předchůdce ve funkci, který se do firmy po Skálově odvolání vrátil jako její likvidátor. „Šli jsme spolu do kanceláře, pan Skála ji odemkl a vzal si, co chtěl. Já pak kancelář užíval a žádná igelitka tam nezůstala,“ prohlásil muž. Žádné servítky si vůči Skálovi nebral ani správce konkurzní podstaty SP. „Byl v představenstvu asi tři týdny a za tu dobu se pokusil vyvést ven téměř veškerý majetek. Mimo jiné šlo o šest či sedm bytových jednotek či částku dva miliony korun,“ prohlásil správce.

V čele bílí koně

Bývalý předseda představenstva SP a poté jeho likvidátor, správce konkurzní podstaty i ekonomický ředitel SP se ale shodli, že vina za krach kdysi vyhlášené firmy zdaleka neleží jen na Skálových bedrech.

Před soudem svědčila řada svědků, mnozí otevřeně hovořili o tom, že podnik byl záměrně veden ke krachu a že ho vedli nastrčení bílí koně, mimo jiné jeho akcie vlastnila uklízečka.

Klatovský soud nyní potrestal Zdeňka Skálu ročním trestem s podmíněným odkladem na 18 měsíců. Zároveň muži, který podle dostupných informací dovedl ke krachu i další firmy a nevyhne se tak zřejmě dalším soudům, uložil zákaz činnosti související s výkonem funkce ve statutárním orgánu na tři roky. Rozsudek není pravomocný, obě strany si ponechaly lhůtu na odvolání.