Jansta, který má už sedmnáct záznamů v rejstříku trestů, v Klatovech vloni v létě vylákal svoji kolegyni z práce do lokality Lomeček, kde ji násilím svlékl do naha a mimo jiné donutil k orálnímu sexu. Ženu svázal lepicí páskou, bil ji, škrtil a vyhrožoval jí, že nepřežije noc. Až po delší době ji nechal odejít. Klatovský soud ho za to poslal na pět let do věznice s ostrahou.

Jeho tehdejší partnerka se s ním po činu hned nerozešla a jezdila za ním do vazby na návštěvy. „Byla jsem s ním necelé dva roky a nic nenasvědčovalo tomu, že něco takového udělá. Byl hodný, nikdy na mě nebyl agresivní. Vztah nám komplikovaly jen jeho sexuální požadavky a nálady, kdy opakovaně utíkal,“ řekla soudu mladá žena. „I proto jsem se ho po tom, co se stalo, snažila pochopit, očistit ho, navštěvovala jsem ho ve vězení,“ dodala. Vše se podle ní změnilo poté, co se odmítla za Janstu zaručit. Otočil a začal jí i jejímu příteli, jehož si našla, vyhrožovat. V dopise zaslaném z věznice na Borech ji nutil, aby prodala mobil, tablet, televizi, pračku, lednici a další věci ze společné domácnosti a zaslala mu peníze, jinak ji navštíví jeho kamarád Ondra, a to by mohly praskat kosti. Později napsal Jansta expřítelkyni báseň, kde vyhrožuje jí i jejímu partnerovi. „A Pepíčka lásko toho ti otočím naruby, uříznu mu kok..a a narvu ti ho do huby,“ to je úvod jeho díla, které nelze zveřejnit. „Z jeho dopisu mi bylo špatně, dodnes mám noční můry. Kromě toho mi často z věznice volal, jednou jsem měla za den čtrnáct nepřijatých hovorů. Mám strach, doma jsme přijali opatření. Děti se zamykají a vědí, že nikoho nesmějí pouštět,“ uvedla Janstova bývalá družka.

OVLIVNĚN LÉKY NEBYL

Jansta se hájil tím, že výhrůžky napsal pod vlivem léků, svého činu litoval, zaslal i omluvný dopis. Jelikož zpráva z věznice neodhalila, nakolik mohl být léky ovlivněn, navrhl jeho obhájce vypracování znaleckého posudku z oboru psychiatrie. Podle něj posuzovaný netrpěl duševní poruchou, která by ovlivňovala jeho chování, myšlení ani jednání. Mohl rozpoznat nebezpečnost svého jednání. Léky měly zklidňující a antidepresivní účinek neochromily tak jeho ovládací a rozpoznávací schopnost.

Jansta byl tak odsouzen za vydírání a vyhrožování na jeden rok nepodmíněně ve věznici s ostrahou. „Kvůli dvěma trestům nebylo možné dát jiný než nepodmíněný trest, jelikož by se minul účinkem,“ uvedl soudce Jan Kasal.

Všichni se vzdali možnosti odvolání, rozsudek je pravomocný.