Svatoš, jemuž hrozí až dva roky vězení, ale vinu odmítá a tvrdí, že za vše může jezdec, který absolutně nezvládl svůj vůz a vletěl do jinak bezpečného prostoru. Tento názor sdílejí i další zainteresovaní včetně obou těžce zraněných mužů ze Sušice.

Neštěstí se stalo vloni 6. října při jedné z rozjížděk amatérského rallyecrossového závodu Rábské strkačky, kdy v levotočivé zatáčce nezvládl tehdy 22letý Jiří Marek z Protivína svoji Mazdu 323F, vyjel z trati a vjel do diváků. Dva z nich, kteří už nestačili uskočit, srazil. Oba těžce zranil, na místo letěl dokonce záchranářský vrtulník. Jeden ze zraněných byl v pracovní neschopnosti bezmála dva měsíce, druhý je až do současné doby. „Čekají mě ještě operace obou kolen," řekl soudu.

Podle státního zástupce Jana Hrubého může za nehodu Svatoš. „Nedostatečně zabezpečil vyhrazená místa pro diváky u závodní trati," uvedl v obžalobě Hrubý.

Svatoš soudu řekl, že závody v Rabí pořádá jako hlavní organizátor už od roku 2002 a nikdy se nic nestalo. Nehodu si prý dodnes nedokáže vysvětlit, neboť je přesvědčen, že místo pro diváky bylo naprosto bezpečné. „Je pro mě dodnes nepochopitelné, jak se tam to auto dostalo. Musel to být „blikanec" toho jezdce, vždyť měl dost času zastavit. Páska byla od tratě zhruba patnáct metrů, což je naprosto bezpečná vzdálenost," uvedl Svatoš, který zdůraznil, že při Rábských strkačkách nejde o rychlost, ale o to, že se občas nějaké auto otočí přes „boudu", takže se na trati jezdí maximálně padesátkou. Zároveň ale přiznal, že jezdci nemusí před závodem prokázat žádné schopnosti. „Stačí, když mají řidičák," uvedl Svatoš, který potvrdil i to, že v Rabí mohou startovat auta, která nemají technickou prohlídku a registrační značky. „Naši komisaři ale před každým závodem prověřují, zda vozu fungují brzdy a řízení a zda má rám. Jezdci také podepisují prohlášení, že odpovídají za škody způsobené sobě nebo třetím osobám," upozornil Svatoš.

Na stranu organizátorů se postavili i oba zranění, kteří shodně uvedli, že si jsou jisti, že místo bylo bezpečné. Dokonce řekli, že by si tam znovu stoupli. Shodli se i v tom, že na vině je podle nich mladý jezdec, který se jim dodnes ani neomluvil.

To, že vinen je jezdec, si myslí téměř všichni svědci, kteří u soudu buď vystoupili nebo jejichž výpovědi byly čteny. Lidé, kteří byli na místě, se shodli, že se řidič mazdy zachoval velmi nepochopitelně, dokonce podle nich vůbec nebrzdil, i když na to měl dost času a mohl srážce s diváky zabránit.

Marek ale tvrdí, že střetu zabránit nemohl. Vůz prý úmyslně uvedl ruční brzdou do smyku, jímž chtěl projet zatáčku, poté ale vjel do kolejí a vyjel z trati. „Brzdil jsem nožní i ruční brzdou, ale střetu s diváky jsem zabránit nedokázal," řekl Marek, který se podle svých slov zúčastnil Rábských strkaček už pošesté. Cíl předtím viděl jen dvakrát, ve zbylých případech jednou skončil na střeše, jednou mu vůz začal hořet a jednou ho zradila technika.

Policie, která na místo přijela nehodu vyšetřit, zjistila, že Marek požil alkohol. „Byl jsem po nehodě v šoku a měl jsem žízeň, tak jsem si od kamarádů dal pivo," vysvětlil to mladík, který se od loňského prosince živí jako profesionální ři­dič.

Líčení bylo odročeno na konec října, kdy budou promítnuty videozáznamy z nehody a slyšeni další svědci. Mimo jiné by se měl k nehodě vyjádřit i známý český rallyecrossový jezdec Jaroslav Kalný z Čimic.