Když si užít, tak pořádně. To si zřejmě řekl Jan Hapl (22) z Velkého Šenova, který měl vloni nejprve sex s dívkou z Kašperskohorska a poté několik měsíců žil s její matkou. Jenže školačce, říkejme jí kvůli zachování anonymity Petra, bylo teprve 14 let, a tak v úterý Hapl stanul před klatovským soudem. Ten mu uložil podmíněný trest.

Mladík, kterého přivedla eskorta z plzeňských Borů, neboť se líčení vyhýbal tak dlouho, až na něj soud uvalil vazbu, nepopíral, že měl s dívkou sex. „S Petrou jsem se seznámil u své sestry v Sušici, kam chodila na návštěvy a hlídat děti. Tenkrát se sestře narodil kluk, tak jsme to zapíjeli. Já už jsem toho měl dost, tak jsem šel domů. Tam právě hlídala Petra děti. Bavili jsme se a pak jsme šli spát. Přitom došlo k souloži. Byl jsem opilý, takže si vše pamatuji jen mlhavě. Nevím, jestli byla panna, jen si pamatuji,, že to taky chtěla,“ řekl před soudem Hapl, který se hájil tím, že nevěděl, že jí je teprve 14 let. Dívka však řekla, že to věděl. „Řekla jsem mu to já i jeho sestra,“ prohlásila Petra, která přiznala, že do Hapla, kterého znala zhruba měsíc, byla zamilovaná a že s ním měla pohlavní styk dobrovolně.

Dívčina matka, kterou s obžalovaným seznámila právě dcera, s Haplem poté navázala důvěrný vztah a několik měsíců spolu žili v jejím domě. „K malé se choval jako táta, dokonce jí pomáhal s učením. Vůbec jsem netušila, co se stalo předtím, než jsme spolu začali. Když jsem se to dozvěděla, tak nejprve zapíral, ale poté se mi přiznal. Já jsem ho poté vyhodila,“ vypověděla matka zneužité dívky a dodala, že jí bývalý druh stále dluží patnáct tisíc korun, které si půjčila a jež mu poskytla na advokáta. „To není pravda, peníze mi nepůjčila,“ prohlásil ale Hapl. Svého činu však litoval. „Udělal jsem velkou ptákovinu, nedá se to nijak omluvit. Měl jsem si zjistit její správný věk,“ prohlásil.

Haplovi sice hrozil až osmiletý nepodmíněný trest, podle státní zástupkyně Pavlíny Kropáčkové by ale byl dostatečný výchovný trest. „Stupeň nebezpečnosti snižuje souhlas poškozené a její citový vztah k obžalovanému,“ vysvětlila Kropáčková. S jejím názorem se ztotožnil jak Haplův obhájce, tak senát v čele se soudkyní Ludmilou Liškovou. Hapla odsoudil k trestu jednoho roku s podmíněným odkladem na dva roky. Rozsudek je pravomocný, obě strany se vzdaly právě odvolání. Obžalovaný tak mohl být ještě v úterý propuštěn z vazby na svobodu.