„To beru," reagoval ve čtvrtek na rozsudek okresního soudu v Klatovech Martin Krčma (40, na snímku) z Otrokovic, který je obžalovaný ze zneužití dvou teprve třináctiletých dívek v Janovicích nad Úhlavou. Není divu, vyvázl s podmínkou, i když mu hrozilo až osm let vězení.

Vše se mělo stát v srpnu 2011, kdy si dvě kamarádky z janovické ubytovny našly brigádu v blízké Krčmově hospodě. Slíbil jim peníze, dával jim cigarety, brambůrky a sladkosti. Jenže podle dívek mu nešlo jen o uklízení. „Vzal nás do pokoje a řekl, že se máme obě svléknout, že si odpracujeme dluh. Svlékl si kalhoty i trenýrky a řekl, že se s ním musím vyspat. Já mu řekla, že je mi třináct let, že jsem poctivá a že by mě máma zmlátila. Řekla jsem mu ale, že kamarádka už poctivá není, a tak řekl, že tedy musí ona," uvedla ve své výpovědi jedna z dívek a dodala, že Krčma nakonec ji i kamarádku přiměl, aby se svlékly, osahával je a došlo i na vzájemný orální sex. S její zkušenější kamarádkou navíc souložil a chtěl po ní, aby ho uspokojovala až do vyvrcholení, což učinila. To se mělo opakovat i druhý a třetí den, dokud se vše neprovalilo a příbuzní jedné z dívek to neoznámili policii.

Stejně vypovídala i druhá z dívek. „Není to pravda. Lžou," reagoval opakovaně obžalovaný, který u soudu stanul až nyní, neboť krátce poté, co byl propuštěn z cely předběžného zadržení, utekl do zahraničí, což vysvětlil tím, že měl strach z pomsty Romů. Zatčen byl až koncem loňského roku, od té doby je ve vazbě.

Kromě svědků hráli v případu důležitou roli i soudní znalci. Podle jednoho z nich je Krčma promiskuitní člověk, který jde především za svým požitkem, a tak je teoreticky možné, že si mohl chtít sexuální život zpestřit dvěma mladičkými romskými dívkami. Každopádně podle lékaře netrpí žádnou sexuální poruchou ani chorobou a za své jednání je plně odpovědný.

Odbornice, která se zabývala oběma školačkami, uvedla, že jejich výpovědi jsou věrohodné. „Vzhledem k intelektuálním schopnostem by dívky nebyly schopny události vylíčit tak barvitě, navíc takřka totožně," prohlásila psycholožka, podle níž mají události na děvčata negativní dopad, a to hned z několika důvodů. Za prvé na ně kvůli tomu velmi špatně nahlíží jejich komunita, a tak byly obě rodiny nuceny se odstěhovat. To ale není to nejhorší. Kvůli tomu, že na ně obžalovaný nahlížel při vymáhání sexu jako na zboží a pohrdal jejich lidskou hodnotou, mohou mít obě dívky v budoucnu velké osobnostní problémy, mimo jiné může být výrazně snížena jejich sebeúcta.

Senát v čele se soudkyní Ludmilou Liškovou uznal Krčmu vinným z pohlavního zneužití a svádění k pohlavnímu styku a potrestal ho tříletým trestem s podmíněným odkladem na tři a půl roku. Krčma, i když celou dobu tvrdil, že je nevinný, verdikt okamžitě přijal, ale odvolala se státní zástupkyně Katarina Peková. Trest je podle ní nepřiměřeně nízký. Případem se tak bude zabývat krajský soud a Krčma i nadále zůstává ve vazbě.