Až před klatovským soudem skončila potyčka několika mladíků na klatovské diskotéce. Za výtržnictví potrestal soud Jakuba Kohouta (21) z Klatov obecně prospěšnými pracemi.

Incident se odehrál loni 30. srpna kolem půl třetí ráno. „Jednoho z poškozených udeřil čelem do nosu a loktem do úst a vyrazil mu levý horní řezák. Dalšího udeřil dvakrát pěstí do obličeje a pěstí zkoušel udeřit i třetího poškozeného," popsala v obžalobě rvačku státní zástupkyně. Podle obžaloby se tak Kohout dopustil přečinu výtržnictví.

Obžalovaný mladík svou vinu přiznal. „Šel jsem ze zadních prostor do přední části diskotéky. S poškozeným jsme se srazili a po nějaké výměně názorů jsem jej udeřil hlavou. Pak jsem z diskotéky odešel a v průchodu mezi diskotékou a restaurací jsem se bavil s kamarády. Přišla tam parta kluků, na něco se mě ptali, už nevím na co. Měl jsem strach, že chtějí pomstít kamaráda, tak jsem se začal bránit," popsal konflikt Kohout.

Zraněnému pomohl

Po rvačce odešel mladík z diskotéky ven, kam za ním přišli opět kamarádi prvního napadeného mladíka s tím, aby se šel podívat, co udělal. „Vrátil jsem se a když jsem viděl, že jsem mu vyrazil zub, donesl jsem aspoň kelímek s vodou, aby si mohl vypláchnout a zchladit ústa," popsal obžalovaný, který své jednání vysvětloval špatným psychickým stavem. „Měl jsem rodinné problémy a trochu jsem se napil," uvedl.

Předvoláni byli i tři poškození mladíci, kteří však nakonec nemuseli před soudem vypovídat, stačila jejich výpověď z přípravného řízení. Státní zástupkyně i obhájce a obžalovaný totiž odsouhlasili průběh konfliktu, jak byl popsán v obžalobě.

Snahu pomoci zraněnému i následnou domluvu s jeho rodiči ohledně náhrady škody vzal soud jako polehčující okolnost, přitížila mu naopak jeho trestní minulost. Necelé dva měsíce před konfliktem totiž nabylo moci podmíněné odsouzení obžalovaného trestním příkazem za krádež a třikrát byl projednáván Městským úřadem Klatovy za přestupky.

Státní zástupkyně i obhájce v závěrečné řeči navrhli alternativní trest obecně prospěšných prací, za výtržnictví přitom zákon umožňuje uložení až dvouletého trestu. „Toho, co jsem udělal, lituji," řekl na závěr Kohout.

„Ve prospěch obžalovaného hovoří, že se bezprostředně po činu snažil poškozenému pomoci a byl v kontaktu s jeho rodiči, společenskou nebezpečnost jeho jednání ovšem zvyšuje, že se ho dopustil krátce po odsouzení za jiný přečin, ve zkušební době," vysvětlil v odůvodnění rozsudku soudce Jaromír Veselý. Podle jeho rozhodnutí bude muset Kohout odpracovat 280 hodin obecně prospěšných prací a zaplatit zhruba čtyřtisícovou škodu zdravotní pojišťovně. Poškozeného, který žádal za vyražený zub dvacetitisícovou náhradu na zubní implantát, odkázal na občanskoprávní řízení. Státní zástupkyně i obhajoba se na místě vzdaly odvolání, poškozený si ponechal lhůtu.

David Kojan