I předsedovi senátu, který je při své práci soudce trestních věcí zvyklý na ledacos, zůstával nad činem této matky rozum stát. „Její jednání skutečně nemá obdoby a zcela se vymyká lidskému chápání,“ podivoval se soudce Jan Špeta. Při vynesení rozsudku se žena málem zhroutila a předseda senátu ji pak raději nechal sedět na lavici.

„Obžalovaná dělala vše pro to, aby její dítě zemřelo. Holčičce dala smrtící dávku jedovaté látky a pak záměrně intoxikaci zatajovala. Lékaři tak mohli zahájit správnou léčbu až s časovým odstupem. Stále jen opakovala, že dcera má vždy problémy po návštěvě u otce a vše plánovala tak, aby vina padla právě na jejího bývalého partnera. Neměla s dcerou slitování, a tak ani senát neměl slitování při rozhodování o výši trestu,“ vysvětlil Špeta.

Obviněná u soudu nevypovídala, řekla jen, že činu lituje. „To, co se stalo, už nemohu vzít zpátky. Nikdy bych dceři neublížila,“ kála se při hlavním líčení.

Státní zástupkyně Václava Brýdová ženu vinila z toho, že sotva šestiletému děvčátku dala úmyslně vypít jedovatou nemrznoucí směs do aut a dítěti tak způsobila těžkou otravu. Policistům pak holčička řekla, že jí dala maminka vypít hořký čaj a když se jí pak udělalo špatně a bolelo ji bříško, matka se jí prý jen smála a říkala jí, že umře. Pro dosud netrestanou ženu chtěla státní zástupkyně ve své závěrečné řeči sazbu v rozpětí mezi 20 až 30 lety vězení.

Podle obžaloby se žena dočetla o smrtelném nebezpečí při vypití nemrznoucí směsi v časopise. Dopoledne pak nakoupila v Nejdku litr nemrznoucí chladicí kapaliny pro motory s názvem Antifreeze Extra. Ještě ten den večer dala nápoj s kapalinou obsahující smrtelnou dávku ethylenglykolu napít dceři s úmyslem ji zabít. Navíc žena předstírala, že kapalinu pořídila pro někoho jiného. Obal pak ale policisté našli v kontejneru nedaleko jejího bytu. Dítě podle předsedy senátu přežilo jen zázrakem a pokrokem lékařské vědy.

„Obžalovaná, která měla jako matka své dítě před negativními vlivy okolí chránit, podala dceři jed. Přitěžujícími okolnostmi pak bylo, že holčičku chtěla zabít obzvláště trýznivým způsobem,“ dodal Špeta.

Žena, která pracovala paradoxně jako ošetřovatelka v pečovatelském domě, se po vyslechnutí rozsudku natolik rozrušila, že ji musela tříčlenná eskorta při odchodu ze soudní síně poskytnout značnou oporu.

Její obhájce si na místě podal odvolání a celou věc tak bude řešit ještě Vrchní soud v Praze.