S podmíněným trestem odešel od klatovského soudu Vladimír Vodrážka (54) z Olomouce, který letos v červnu zavinil v Janovicích nad Úhlavou vážnou dopravní nehodu. „Při řízení Škody Fabia ve směru od centra na obec Klenová nerespektoval značku dej přednost v jízdě a srazil se se Škodou Fabia. Přitom předjel zleva před křižovatkou dva stojící automobily, Fiat Multipla a Škodu Felicia,“ uvedl v obžalobě státní zástupce Jan Hrubý.


Svědci: Jel rychle


Verzi obžaloby potvrdila i řidička fiatu. „Jela jsem s přítelem a s dětmi od základní školy. Před křižovatkou, kde je značka dej přednost v jízdě, jsem přibrzdila a ukázala, že odbočím doleva. Jenže zprava od Nýrska jelo auto, tak jsem zastavila. Za mnou zastavilo další auto a vtom se kolem nás přehnal tmavý vůz, který jel podle mne rychlostí tak 80 km/h,“ popsala okamžik před nehodou Olga Ž. Ta po srážce zaparkovala vůz a běžela s dalšími svědky dát první pomoc zraněným manželům z Nýrska. „Řidič z černé fabie se opřel o kapotu a telefonoval. Se zraněnými nám nepomohl,“ líčila u soudu žena.


Podobně hovořil i její přítel a také řidič auta, které jelo za ním. „Jel jsem od koupaliště a za konzumem se za mě zařadila černá fabie. U křižovatky byl fiat, který už tam stál a ukazoval, že bude odbočovat vlevo. Já jsem zastavoval za ním a vtom kolem nás projela ta fabie,“ uvedl Zdeněk M. a dodal: „Šel jsem hned poskytovat první pomoc. Řidič z černé fabie telefonoval a smál se.“


Zlomená žebra


„Jeli jsme se ženou z Nýrska do Klatov. Když jsem přijížděl k té křižovatce, tak jsem viděl, že vlevo stojí dvě auta. Koukl jsem se proto ještě doprava, protože to tam znám a už se mi párkrát stalo, že to tam třeba nedobrzdil cyklista. To auto jsem pak viděl asi metr před sebou, nestihl jsem ani zabrzdit. Já měl štěstí, protože jsem měl airbag, ale žena na tom byla hůř,“ vylíčil srážku Emil M. z Nýrska.Ten měl jen řezné rány na hlavě, a tak byl po ošetření z nemocnice propuštěn, ale jeho žena Jana utrpěla zlomeninu hrudní kosti a měla zlomená čtyři žebra, a tak v nemocnici strávila dva týdny a poté si ještě poležela doma. Oba manželé navíc přišli o auto, které bylo prakticky na odpis. Pojišťovna jim sice škodu uhradila, ale protože bez auta nemohou být a museli si koupit nové, požadoval jejich advokát po obžalovaném navíc částku 100 tisíc korun.

Emil M., který po prvotním ošetření nastupuje do sanitky


Neviděl jsem značku


„V Janovicích mi tehdy vjela do cesty felicia, která jela velmi pomalu. Já jsem ji proto při první příležitosti začal předjíždět a přes stojící multiplu jsem neviděl značku dej přednost v jízdě. To, že nejsem na hlavní silnici, jsem zjistil až po nehodě,“ tvrdil před soudem Vodrážka, který zároveň odmítl, že by jel rychlostí 70 až 80 km/h, jak vypověděli ostatní svědci. „První pomoc jsem zraněným neposkytl, protože pan M. mi nadával a já se bál, že od něj nějakou chytím. Jen jsem zavolal policii,“ doplnil Moravan. Ten uvedl, že ho vše mrzí. Na otázku, proč má tolik záznamů v kartě řidiče, reagoval slovy, že najezdí šest tisíc kilometrů měsíčně, a tak se prostě stane, že ho někde chytnou, když jede více, než se smí. „Pravidla silničního provozu platí pro každého, bez ohledu na to, kolik najezdí,“ reagoval státní zástupce. Ten požadoval pro obžalovaného podmínku a zákaz řízení. „Když už musíte, dejte mi ten první trest, ale nezakazujte mi řídit, vždyť mě to živí,“ žádal Vodrážka.


Pět měsíců


Soudce Jaromír Veselý vyslyšel prosby obžalovaného i jeho advokáta a zákaz řízení mu skutečně neuložil. Dal mu však vyšší trest – pět měsíců s podmíněným odkladem na tři roky. Se stotisícovou náhradou byl poškozený odkázán na občansko právní řízení. Rozsudek není pravomocný, obě strany si ponechaly lhůtu na rozmyšlenou.


Co říkáte na rozsudek vy? Měl být přísnější, nebo mírnější? Napište nám svůj názor do diskuze