Milan Sedlák (42) vloni na podzim havaroval opilý na kraji Klatov a těžce se zranil. Soud ho za to potrestal podmínkou a zákazem řízení. Že to není nic divného, že je to běžný rozsudek? Tak to se mýlíte. Tento případ je hodně výjimečný. Sedlák jel totiž na koloběžce.

Vše se stalo vloni 27. září večer, kdy jel Sedlák na elektrické koloběžce značky Scooter SXT 1000 po klatovské Plzeňské ulici směrem na Plzeň. Za benzinovou čerpací stanicí ale vlivem alkoholu nezvládl řízení, narazil do svodidel a upadl na silnici, přičemž si pořádně ublížil. Způsobil si dvojnásobnou zlomeninu dolní čelisti, zlomeninu nosních kůstek a další zranění. „Přitom musel vědět, že je pod vlivem alkoholu a není schopen elektrickou koloběžku bezpečně ovládat," uvedlo v návrhu na potrestání klatovské státní zastupitelství, podle něhož měl Sedlák v době nehody v krvi bezmála dvě promile alkoholu. Dopustil se tak přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky, za což mu hrozily až tři roky vězení.

Za mříže Sedlák nemusel, trestu ale neunikl. Soudce Jaromír Veselý ho trestním příkazem, tedy bez nařízení hlavního líčení, potrestal šesti měsíci s podmíněným odkladem na dobu jednoho roku a navíc mu na dvanáct měsíců zakázal řízení motorových vozidel. „Tato koloběžka má podle technických údajů charakter motorového vozidla. Laicky řečeno, je to tedy stejné, jako by opilý havaroval ve vozidle či na motocyklu," vysvětlil verdikt, který již před několika dny nabyl právní moci, soudce Veselý.

O „papíry" přijdete i na motokole

Stejné jako u této elektrické koloběžky je to i v případě motokola, které je od výrobce vybaveno motorem. I k jeho řízení potřebujete řidičský průkaz a můžete tak o něj například při jízdě v opilosti přijít. „V případě klasického jízdního kola, i když je na něj dodatečně namontován pomocný motor, řidičský průkaz není potřeba. Nemůžete tak o něj přijít ani v případě jízdy v opilosti. Hrozí vám ale samozřejmě jiný postih, například pokuta až do výše padesát tisíc korun," upozornila Dana Ladmanová z klatovské policie.