S podmínkou odešel v úterý od klatovského soudu Jaroslav Mařinec (32) z Příbramska, který letos v dubnu zavinil u Klatov tragickou dopravní nehodu. Se svým osobním vozem smetl ze silnice velorex, jehož řidiči způsobil krutou smrt. J. V. (52) z Chebu v troskách velorexu uhořel, a to před očima své manželky a dcery.

Neštěstí se stalo v neděli 10. dubna nedaleko Chaloupek u Klatov, kde směrem na Nepomuk jela kolona nadšenců na historických motocyklech a ve velorexech. Proti nim jel Fiat Grande Punto a za ním Volkswagen Golf řízený Mařincem, který mířil do Klatov, kde se jeho pražský zaměstnavatel podílí na výstavbě nové nemocnice. „Chtěl jsem odbočit doleva směrem na lomeček, proto jsem vyhodil směrovku a poté zastavil, neboť proti jely motorky a velorexy. Podíval jsem se do zpětného zrcátka a viděl, jak se na mě řítí ten bílý golf. Ještě jsem popojel, abych mu dal delší brzdnou dráhu, ale najednou byl vedle mě,“ líčil osudný okamžik řidič fiatu. „Nejprve jely motorky a pak čtyři velorexy. V prvním manželka a dcera J. V., ve druhém on, ve třetím já a pak ještě jeden. Jeli jsme tak padesátkou asi ve třicetimetrových rozestupech a viděli, jak tam stojí modré auto a chce odbočit. Najednou se vedle něj objevilo bílé auto a smetlo velorex přede mnou. Kdyby nespadlo do příkopu, tak smetlo i nás, zůstali bychom tam taky,“ vypověděl řidič třetího z velorexů. Oba ihned běželi na pomoc muži uvězněnému ve změti trubek a látky, jehož stroj po srážce s autem vybuchl a začal hořet. Vozítko zachvátily obrovské plameny, jež nedokázal zvládnout ani hasicí přístroj, který měli přítomní muži k dispozici. Pitva prokázala, že řidič velorexu uhořel.

„Asi jsem se na chvíli zamyslel. Najednou jsem před sebou viděl fiata, tak jsem to strhl doleva. Tam jsem viděl velorex, dupl jsem na brzdu, ale přišel náraz. A pak z něj vyšlehly plameny,“ vypověděl u soudu Mařinec, který přiznal, že za tragickou nehodu může. „Pořád to vidím před očima,“ dodal muž, na něhož přišla samá příznivá hodnocení. Je oblíbený v práci, ve svém bydlišti je místostarostou sboru dobrovolných hasičů, kde připravuje družstva na soutěže, a také trénuje mladé fotbalisty. Není ani žádný pirát silnic. Vdově po nehodě zaslal omluvný dopis a nabídl jí pomocnou ruku.

Všechny okolnosti nehody vzal v potaz senát v čele se soudcem Jaromírem Veselým a Mařincovi uložil trest 26 měsíců s podmíněným odkladem na dva a půl roku. Zároveň mu na dva roky zakázal řídit motorová vozidla. Rozsudek je pravomocný, obě strany se vzdaly práva na odvolání.

Čtěte také: Řidič velorexu po srážce uhořel