Až tři roky vězení hrozí hokejistovi Vítu Procházkovi za to, že vloni při zápase strakonického přeboru mužů, který hrají i týmy z Klatovska, zranil horažďovického hráče Radka Sýkoru. Případem se ve středu začal zabývat okresní soud ve Strakonicích, který má rozhodnout, zda to byl „jen" hokejový zákrok mimo pravidla nebo úmyslné ublížení na zdraví.

Vše se odehrálo v sobotu 9. listopadu 2013 na zimním stadionu na Křemelce ve Strakonicích při zápase HC Sokol Radomyšl – HC Horažďovice, který byl velmi vyhrocený. Podle návrhu na potrestání, který zazněl u hlavního líčení, se do sebe oba muži nejprve pustili slovně, poté se začali pošťuchovat. Vše mělo vyvrcholit Procházkovým krosčekem (napadení protihráče hokejkou, kterou hráč drží oběma rukama – pozn. aut.), kterým zcela nebo částečně připravil soupeře o šest zubů. To se mělo odehrát v době, kdy hra sice nebyla přerušena, ale puk byl zcela jinde.

Procházka své jednání popisuje jako obranu. „Začal do mě strkat do oblasti hrudi a hlavy. Zavřel jsem oči a reflexivně zvedl ruce," řekl. Pak už prý jen viděl protihráče padnout na zem.

Sýkora mluvil o tom, že vše začalo jako běžná hokejová strkanice s verbálním popichováním a třeba i sekáním hokejkou do nohou. Pak ale měl hráč Radomyšle vzít hokejku do obou rukou a trefit ho přímo do obličeje. „Nikdy jsem se nesetkal s tím, že by někdo takto úmyslně udeřil do oblasti, která není chráněná," konstatoval horažďovický hokejista.

Rozdílně to viděli i svědci. Jedni to viděli jako útok, druzí jako obranu či dokonce náhodu. Obhájce, státní zástupkyně i zmocněnec poškozeného proto navrhli další svědky. Vyslechnuti budou například rozhodčí. Soudce Tomáš Uldrich odročil hlavní líčení na úterý 25. března. Procházkovi hrozí trest odnětí svobody na šest měsíců až tři roky.

Názory hokejových funkcionářů a hráčů z Klatovska na soudní líčení si přečtete v pátečním Klatovském deníku.