Zhruba v polovině května tohoto roku vynesl klatovský soud rozsudek nad obžalovaným třiadvacetiletým řidičem z Horní Břízy, který v loňském roce na druhý svátek vánoční zapříčinil vážnou dopravní nehodu dvou peugeotů u Velhartic, při které se zranilo celkem pět lidí. Řidič jednoho vozu po devíti dnech v nemocnici na následky vážného zranění zemřel.


Přesto, že již v roce 2004 měl obviněný mladík půlroční zákaz řízení, ale bohužel od té doby dostal pouze jednou stokorunovou pokutu, zněl nakonec verdikt klatovského soudu zřejmě s přihlédnutím k jinak čistému trestnímu rejstříku obžalovaného takto: „Trest odnětí svobody na jeden rok s podmíněným odkladem na dva a půl roku, zákaz řídit jeden rok motorová vozidla a povinnost uhradit škodu.“ Trochu výsměšné a pro nás jako rodinu, která při této srážce přišla o člověka, kterého jsme milovali, více než hořké rozhodnutí. Zvláště, když mu hrozil až pětiletý nepodmíněný trest. Prý jel silnicí, kterou neznal, svítilo slunce do očí a on přehlédl značku „dej přednost v jízdě“. Jistě, to se může stát. Alkohol nebyl potvrzen a obě auta v době střetu jela podle soudního znalce průměrnou rychlostí kolem 50 km v hodině.

„Svého činu velice lituji,“ pronesl na závěr obžalovaný. Bohužel to sdělil pouze soudní stolici. Stejnou lítost ani omluvu, kterou by vyjádřil nám, pozůstalým, nepovažoval zřejmě za nutnou, naopak jsme byli svědky vítězoslavného úsměvu, když kráčel ze soudní síně kolem nás.


Ano, tento boj se spravedlnosí jsme prohráli. Nikdy nepochopíme, jak je možné, že se smrt potrestá pouze podmíněným trestem, jak je možné, že krádež má v trestním zákoníku vyšší trest než ztracený lidský život, jak je možné, že smrt člověka, byť úmyslně nezaviněná, zůstane v podstatě nepotrestána.
Podmínka a peněžitý trest ? Nad tím lze mávnout rukou. A vzhledem k tomu, že obviněný nebyl řidič z povolání, ani zákaz řízení na jeden rok moc bolet nebude. Naše bolest bude zato celoživotní. Místo u stolu bude už vždy prázdné a ona zmíněná hořkost a bezmoc při vzpomínce na tuto smutnou a tragickou událost nám vždy připomenou, že spravedlnost bývá mnohdy opravdu slepá…

Radka Kunešová