Dva roky za mřížemi má dle čtvrtečního rozhodnutí klatovského soudu strávit Pavel Táncoš (28), který se pokusil oloupit řidiče kamionu.
Táncoš není žádné neviňátko. V Čechách byl už jako mladík dvakrát soudně trestán a poté se rozhodl hledat štěstí v Anglii, kde strávil zhruba deset let. Jenže jako host se tam rozhodně nechoval. Byl celkem pětkrát soudně trestán, z toho jedenkrát za držení heroinu a čtyřikrát za krádeže, neboť právě jimi si obstarával prostředky na drogy. Nakonec i tamním soudcům došla trpělivost a po výchovných trestech poslali Táncoše do vězení. Poté byl deportován zpět do Čech, což se stalo koncem letošního února. Usadil se v Horažďovicích, ani tady se ale právě vzorně nechoval. Nechal se živit příbuznými, neboť si za bezmála tři týdny pobytu v Česku nebyl schopen ani obstarat doklady, natož práci. V polovině března se pak na ubytovně opil se svými dvěma kumpány, Martinem K. a Davidem G., kteří také rozhodně nepatří mezi ty, již se mohou pochlubit čistým trestním rejstříkem. Trojice se notně posílila pivem a vodkou a poté se vydala ven. Na parkovišti u čerpací stanice je zaujal kamion, jehož řidič měl stažené okénko a s někým komunikoval přes mobil či vysílačku. „Táncoš vylezl přes levé přední kolo k okénku. Po řidiči požadoval pod pohrůžkami zbití vydání oblečení, nafty a finanční hotovosti ve výši 200 korun, přičemž jej zároveň uhodil pěstí do oblasti levého oka a následně mu vytrhl radiovysílačku, kterou si chtěl přivolat pomoc. S ní pak poškozeného uhodil do hrudníku," uvedla v obžalobě státní zástupkyně a dodala, že Táncoš dalšího napadání zanechal až poté, co se řidiči podařilo zavolat z mobilu na linku 158 a z handsfree bylo slyšet hlas policisty.

Táncoš se hájil tím, že na řidiče zaútočil z důvodu, že se mu zdálo, že ho rasisticky urážel. „Nevyhrožoval jsem mu, nechtěl jsem žádné peníze," tvrdil obžalovaný. I jeden z jeho kamarádů ale přiznal, že slyšel, jak Táncoš po řidiči, který se mu snažil vysvětlit, že si jich nijak nevšímal, chtěl dvě stě korun, jinak že mu „rozbije hubu".

Výpověď řidiče kamionu tlumočit nemůžeme, neboť událost pro něj byla natolik traumatizující, že soud souhlasil s tím, že bude vyslechnut v nepřítomnosti obžalovaného a navíc s vyloučením veřejnosti.

Táncoš sice po soudu žádal, by mu dal ještě šanci dokázat, že není tak špatný, ale senát v čele se soudcem Janem Kasalem ho poslal na dva roky za mříže. Táncoš po poradě s advokátem trest přijal, ale rozsudek není pravomocný. Státní zástupkyně, která žádala trest dvojnásobný, si ponechala lhůtu na vyjádření.