Vysílali na sebe zamilované pohledy, líbali se, hladili na intimních místech a psali si dopisy, v nichž si vyznávali lásku. Na začátku letošního roku spolu s největší pravděpodobností měli i pohlavní styk. Na vztahu 58letého Františka Papírníka a teprve 13leté dívky by možná nebylo nic divného, pokud by nešlo o nezletilou osobu a pokud by navíc František nebyl druhem dívčiny matky.

Ta si nezvyklého chování svého druha, kterého její dcera nazývala strýčkem nebo jej titulovala křestním jménem, všimla vloni v létě. To když František pozval svou družku, její dceru a dvouletého syna, kterého spolu měli, k sobě na chalupu do malé obce u Nýrska. „Dcera se do něj zamilovala. Když jsem třeba odešla koupat syna, osahával jí prsa, slyšela jsem, jak jí říká, že je kočička. Ale při ničem konkrétním jsem je nepřistihla,“ uvedlave čtvrtek 22. lednau soudu, kde se začal projednávat případ Františka Papírníka obžalovaného z trestných činů pohlavního zneužívání a ohrožování mravní výchovy mládeže, dívčina matka.

Ačkoliv mohla využít coby družka obžalovaného práva nevypovídat, o situaci v rodině se rozhovořila. Byla to totiž ona, kdo se vloni v září obrátila na policii a na druha podala trestní oznámení.

„V kuchyni jsem našla dopis, který psal Papírník dceři. Bylo tam o tom, jak ji miluje. Udeřila jsem na oba a oni se každý zvlášť přiznali,“ řekla žena.

Obžalovaný, kterého k soudu přivezli z vazební věznice, odmítl vypovídat. Řekl jen, že všechno, co uvedl do vyšetřovacích spisů, je pravda. „Jednoho dne sem šel za družkou domů, ale byla doma jen dcera. Protahovala se mezi dveřmi a nabízela mi, ať jí sáhnu na prsa, pak si stáhla kalhoty a já jí jednou políbil na přirození. Nevím, co mě to napadlo. Dal jsem jí 500 korun, ať to nikomu neřekne,“ popsal ve své výpovědi obžalovaný.

Dívka ale byla jiného názoru. Prý ji matčin druh položil na křeslo, líbal, osahával a jí to bylo nepříjemné.

František Papírník se hájil u soudu tím, že družčina dcera se od té doby chovala velmi vyzývavě. „Chodila po bytě ve spodním prádle, i když jsme jí říkali, ať se obleče. Nenechala nás ani chvilku o samotě, pořád musela být s námi,“ tvrdil obžalovaný. Vztah muže s nezletilou pokračoval i poté, co se do vyšetřování vložila policie. Jak včera zaznělo u soudu, před pár týdny měli mít spolu pohlavní styk.

Podle znalce z oblasti psychiatrie a sexuologie Vladimíra Šupiny trpí obžalovaný poruchou sexuální preference. „Ta se projevuje tím, že dotyčný žije s dospělou ženou, ale zároveň jej lákají a přitahují dospívající dívky. A protože jde navíc o osobu s nižším intelektem, svou poruchu si neuvědomuje,“ řekl u soudu Šupina a navrhl ochranné sexuologické ústavní léčení. „To by mělo větší preventivní efekt než trest,“ dodal znalec.

K jeho doporučení se přiklonil soudní senát, který nad Papírníkem vynesl trest odnětí svobody na 18 měsíců s podmíněným odkladem na tři roky a navíc mu nařídil ochranné sexuologické léčení ústavní formou. Rozsudek nenabyl právní moci.