Když vloni v prosinci zavinil u Horažďovic dopravní nehodu, ukázal Jaroslav Bartoš (38) z Havířova, který přechodně žije na Strakonicku, policistům i hasičům cizí doklady a pochvaloval si, jak na ně vyzrál. Jenže vše se provalilo a Bartoše nyní klatovský soud poslal na půl roku za mříže.

Bartoš podle obžaloby nezvládl jako řidič Renaultu 25 řízení a za horizontem narazil do dvou aut, která tam havarovala. Při prošetřování dopravní nehody předložil občanský i řidičský průkaz znějící na jméno Juraje H. ze Žiliny. Toho následně potrestala horažďovická radnice pokutou. Cizinec se ale odvolal a prokázal, že mu doklady byly vloni na podzim odcizeny. „Jaroslav Bartoš se tak dopustil trestného činu poškozování cizích práv,“ uvedla státní zástupkyně Pavlína Kropáčková.

„Doklady jsem získal v Žilině od neznámého muže. Dal mi je v herně poté, co prohrál velkou částku. Půjčil jsem mu 10 tisíc korun a on mi do zástavy dal mobil, jehož cenu jsem odhadl na osm tisíc korun, a doklady. Myslel jsem, že je to jeho, protože byl podobný muži na fotografii,“ řekl před soudem Bartoš. Doklady mu prý zůstaly poté, co se přestěhoval na Strakonicko, a dotyčný se mu již neozval, aby dluh uhradil.

„Doklady jsem při kontrole policistům předložil, ale myslel jsem, že z toho nic nebude, protože se na vše přijde dříve, než by mohl být potrestaný,“ hájil se muž, který ale není žádné neviňátko. V minulosti byl už jedenáctkrát soudně trestán a i k soudnímu líčení do Klatov ho přivezla eskorta z věznice, kde si odpykává trest. Podvodu s doklady se navíc nedopustil poprvé. Například ostravský soud ho už před několika lety potrestal za to, že se ubytoval v hotelu na cizí občanský průkaz. Nezaplatil a navíc si na cestu ještě jako bonus přibral barevný televizor.

Soudce Jaromír Veselý uložil Bartošovi šestiměsíční nepodmíněný trest. Rozsudek není pravomocný.