Za Davida Stacha (26), útočníka hokejové Plzně, se koncem loňského roku na sociálních sítích vydával Slovák Vladimír Pliska (37) žijící na Domažlicku. Podařilo se mu oblafnout čtyři dívky, jež mu v iluzi, že komunikují s mladým pohledným sportovcem, poslaly své nahé fotografie. Pliska ženy poté vydíral. Vyhrožoval jim, že když s ním nebudou mít orální, anální či klasický pohlavní styk, tak snímky zveřejní. Mladé ženy, které pocházejí z Klatovska, Sušicka, Domažlicka a Plzeňska a z nichž nejmladší bylo pouhých 17 let, ale vše oznámily, a tak namísto s nimi v posteli skončil v poutech. Nyní Pliska stanul před klatovským soudem, který ho potrestal podmínkou.

CHTĚL PO NICH NAHÉ FOTKY, PAK JE VYDÍRAL

Výpovědi děvčat si byly podobné jako vejce vejci. Všechny se shodly, že je na Facebooku či Badoo oslovil muž, který se představil jako David Stach. Začal si s nimi psát, komunikace se stávala stále intimnější a on jim pak poslal svoje odvážné fotky. „Přišly mi od něj snímky, kde je obnažený a má ztopořený penis. Hlava ale vidět nebyla. Chtěl na oplátku moje fotky. Já mu poslala ty, kde jsem oblečená, ale to se mu nelíbilo. Stále naléhal, tak jsem mu nakonec poslala několik snímků, kde jsem nahá,“ líčila jedna z dívek. Stejně jako u všech ostatních poté, co poslaly fotky svých intimních partií, začal „Stach“ vyzvídat, zda mají rády orální a anální sex, nebo alespoň klasickou soulož, a začal to vyžadovat. Když odmítaly, začal vyhrožovat. „Byl nepříjemný, hrozil, že pošle fotky mým známým z Facebooku, že je vytiskne a hodí do schránek v mém okolí, vylepí je po domě,“ popsala další z poškozených. „Bála jsem se ostudy, že se to dozví moji rodiče, kamarádi, spolužáci, že budu muset opustit školu,“ přiznala jedna z Pliskových obětí. Žádná mu ale nepodlehla. Naopak ho jedna vylákala na schůzku, kde ho zatkla policie.

ČINU LITOVAL

Pliska, který se před pár měsíci stal podruhé otcem, řekl, že vše, co je uvedeno v obžalobě, je pravda. Za někoho jiného se prý vydával proto, aby to neodhalila jeho přítelkyně. Proč si vybral právě známého plzeňského hokejistu, nedokázal vysvětlit. „Sex jsem požadoval, ale reálně jsem ho s nimi mít nechtěl, a ani nemohl, pro ně jsem byl Stach,“ tvrdil Pliska, který uvedl, že všeho lituje. „Hrozně mě to mrzí, chci je odškodnit,“ řekl v závěrečné řeči.

Státní zástupce ve svém závěrečném návrhu řekl, že dívky byly hodně neopatrné, když daly cizímu člověku všanc své intimní snímky. Zároveň uvedl, že Pliskovo jednání bylo dosti společensky škodlivé.

Senát v čele se soudkyní Martinou Šimánkovou Plisku za pokus znásilnění, jak bylo jeho jednání kvalifikováno, potrestal 2,5 roky vězení, které mu podmíněně odložil na zkušební dobu tří let. Verdikt je pravomocný. Není to jediný Pliskův problém, nyní ho vyšetřuje domažlická policie pro podezření ze dvou závažných činů. Jediné, co ho může těšit, je, že ho nebude žalovat Stach. „Já už se k tomu nechci vracet, je to po mě uzavřená záležitost,“ řekl hokejista po soudu Deníku.