Před klatovským soudem stanul řidič Václav Kopačka, který je obviněný z toho, že způsobil letos 9. dubna dopravní nehodu v obci Hory Matky Boží.
Měl řídit pod vlivem alkoholu vůz Mercedes Benz Sprinter, se kterým vyjel vpravo mimo vozovku a narazil přední částí do pravé přední části zaparkovaného vozidla Fiat Punto. Při nárazu byl fiat odhozen levou částí na dům a přitom poničil plechová vrata a zeď domu. Poté z místa nehody ujel, zaparkoval  u tamní hasičské zbrojnice, sám z auta vystoupil a odešel do domu, kde byl poté zadržen policejní hlídkou. Ta na místě opakovaně provedla dechovou zkoušku, při níž byly zjištěny hodnoty 2,55 a 2,45 promile alkoholu. Odběr krve odmítl. Dále bylo zjištěno, že v té době měl  Kopačka zakázáno řízení motorových vozidel.

Kopačka: Já auto vůbec neřídil

Ten však s verzí, že by nehodu způsobil on, nesouhlasí. „Nikde jsem s tím autem v ten den nejezdil. Okolo patnácté hodiny jsem byl na návštěvě v Horách Matky Boží, a to do doby, než si pro mě přišla policie. Předtím jsme chodili s partou koledovat, napřed v Horách Matky Boží a poté v obci Drouhavec. Tam jsem také viděl stát vozidlo Mercedes Benz, které jsem užíval společně s jedním spolupracovníkem, se kterým jsem se na splácení auta podílel. Klíče od vozidla jsem měl já a on," řekl u soudu Kopačka.

Věděl, co dělá

Zde také přiznal, že během koledování vypil několik panáků alkoholu, že byl hodně opilý, ale že věděl, co dělá. „Do detailu si vše nepamatuji, ale kdybych způsobil nehodu, tak bych si to určitě pamatoval. Vím, že jsem u auta byl, protože jsem si z něj bral CD," vypověděl Kopačka a dodal, že s spolupracovníkem o nehodě nemluvil, protože bylo těžké ho zastihnout.

K soudu přišel vypovídat i jeho spolupracovník, který je zároveň spolumajitel auta. „V ten den jsme chodili společně s partou koledovat. Rozešli jsme se v obci Drouhavec a od té doby jsem ho neviděl. O nehodě jsem se dozvěděl od mé dcery, která přiběhla domů, že strejda Kopačka rozbil auto. Já jsem auto naposledy viděl v obci Drouhavec, kam jsem ho zaparkoval. Kolega v něm měl nářadí a CD, ale nikdy s ním sám nejezdil," uvedl spolupracovník. Ten také sdělil, že s obviněným o nehodě nikdy nemluvil, ale žádný důvod pro to nesdělil.

Jeden ze svědků viděl, že v ten den Kopačka něco hledal v zavazadlovém prostoru auta, přibližně okolo patnácté hodiny. „Když jsem se vrátil asi za půl hodiny zpátky, tak tam auto už nestálo. O nehodě jsem se pak dozvěděl od kamaráda, který s Kopačkou auto vlastní, prý mu to řekla jeho dcera," vypověděl svědek.

Kopačka v autě spal

Druhý svědek, který také chodil s obviněným koledovat, vypověděl, že ho viděl naposledy v obci Drouhavec. „Zahlédl jsem ho, že spí v nákladovém prostoru mercedesu, ale v kolik to bylo, to nevím a ani jak se tam dostal. Pokoušel jsem se ho vzbudit, ale nešlo to," sdělil u soudu další svědek.

Viděly ho děti

Jedinými, kdo viděl Kopačku za volantem Mercedesu v době nehody, byly děti, které si  hrály na hřišti nedaleko místa nehody.
Verdikt soudu se ani po vyslechnutí všech svědků, kteří se k soudu dostavili, Kopačka nedozvěděl. Hlavní líčení bylo odročeno.