Pitva prokázala, že se jednalo o muže ve věku mezi třiceti až čtyřiceti lety. Jeho totožnost však dodnes není známa. Stejně tak vrahova, který náboje do muže z bezprostřední blízkosti vystřílel.

Mrtvola ležela v zalesněném porostu u bývalé železniční vlečky na Valše, kde na konci Sulkovské ulice vedla silnice ke skládce. „Několik desítek metrů za značkou oznamující konec obce vedla cesta podél železniční vlečky. Po několika dalších desítkách metrů se zde nachází železniční přejezd a asi 120 metrů od něj leželo tělo,“ upřesnil vrchní komisař Jaroslav Antoš.

Kvůli hnilobnému rozkladu těla a zejména obličeje nešlo určit podobu zemřelého muže. Střely zasáhly hlavu, hrudník, krk a pravý bok. Bezprostřední příčinou smrti bylo poranění mozku, jež způsobil průstřel lebky. „Muž byl asi 183 centimetrů vysoký, statné silnější postavy, měl tmavě hnědé vlasy o délce až 90 mm. Jeho věk soudní lékaři odhadli na 30 až 40 let,“ uvedl vrchní komisař Jaroslav Antoš. Zavražděný, který měl krevní skupinu B, neměl na těle tetování, jizvy ani žádné deformace, které by mohly vést k jeho identifikaci. Podle antropologů se jednalo o bělocha.

Kriminalisté tehdy k vyšetřování přibrali i znalce z oboru zdravotnictví, odvětví stomatologie, který konstatoval, že se jednalo o muže kolem třicítky, jenž měl zuby v dobrém stavu. Mohl tím být i trochu nápadnější, neboť jeho pravidelně uspořádaný chrup byl esteticky velmi pěkný. V horní čelisti mu však chyběly stoličky, konkrétně šestky, k jejichž ztrátě však mohlo dojít až po smrti nebo krátce před ní. „Přítomnost zubního kamene svědčila o tom, že muž stomatologa v posledních několika týdnech nenavštívil, protože by mu zubní kámen při návštěvě zřejmě odstranil. Zřejmě se jednalo o kuřáka,“ sdělila krajská policejní mluvčí Martina Zoubková.

Shrnutí a popis:

Tělo bylo ve značném stadiu rozkladu nalezeno v květnu 2000 na Valše u Plzně. Mrtvým byl muž ve středním věku, kterého někdo zasáhl pěti výstřely. Tragédie se zřejmě odehrála 28. dubna kolem 19. hodiny. Muž byl oblečen v tmavě modré bundě zn. Reebok, vel. 52 – 56, která byla hladká silonová a v pase stažená šňůrkou. Po obou stranách měla svislý černý pruh a bílé nebo žluté pruhy na rukávech a bocích. V místech na ramenou se nacházely bílé znaky a v přední části na prsou byl vyšitý znak Reebok. Bunda byla na zip, jenž nesl na koncovkách také značku Reebok, zipy byly i na kapsách. Muž měl dále na sobě tepláky vel. 52 - 56 stejné značky, barvy i materiálu s gumou na rukou i nohou. Na nohou měl obuté černé páskové sandály vel. 9 – 10 ze syntetického materiálu v zadní části bez pásku, používané jako pantofle. Na levé ruce měl zlatý snubní prsten. Mrtvý měl u sebe měl ještě krabičku cigaret značky HB a sirky SOLO Sušice. Policisté žádaji všechny, kteří by mohli podat jakoukoli informaci k případu, aby se přihlásili na telefonním čísle 974 322 445 (mimo pracovní dobu záznamník) nebo na lince 158.

Doba smrti byla odhadnuta zhruba na dva až čtyři týdny před nálezem těla. Kriminalisté nakonec dospěli k datu 28. dubna 2000, a to kolem devatenácté hodiny. Od svědků se totiž dozvěděli, že asi jeden kilometr od místa nálezu těla bylo toho dne slyšet několik za sebou jdoucích výstřelů. V souvislosti s vyšetřováním hovořili policisté s množstvím lidí, prováděli domovní prohlídky či zkoumali zbraně vybraných majitelů. Vše bez výsledku.

Do případu se tehdy vložili i policejní experti na zbraně. Měli k dispozici čtyři vystřelené nábojnice ráže 6,35 Br. (Browning), které policisté nalezli v blízkosti mrtvoly, pět kusů střel, jež lékaři z těla vytáhli při pitvě, a bundu zavražděného. Ze závěrů balistiků vyplývá, že všech pět nábojů vrah vystřelil z jedné samonabíjecí pistole DUO tuzemské výroby, případně jiné zbraně s blízkým konstrukčním uspořádáním. „Odborným zkoumání bundy poškozeného dospěli znalci k závěru, že mohlo být vystřeleno s ústím hlavně přiloženým případně přitlačeným k materiálu bundy,“ upřesnila Zoubková.

Důležitá stopa, která by mohla vést přímo k identifikaci mrtvého muže, je snubní prstýnek, který měl zabitý na levé ruce. Jedná se o zlatý prsten s rytinou a puncem 585 NG a hlavou labutě. Rytinu tvoří tři příčné čáry podél čtyři milimetry širokého kroužku. „Na puncovních úřadech v Praze a Košicích kriminalisté zjistili, že v České a Slovenské republice nebyla značka NG evidována, ale punc labutě se v obou státech užíval. Výsledek tohoto prověřování by mohl svědčit o tom, že prsten pochází z některého cizího státu a puncovní značka byla vyražena před prodejem v některém českém či slovenském obchodě,“ vysvětlila Zoubková.

Kriminalisté nevylučují, že zavražděný muž mohl být cizinec. Už během vyšetřování před deseti lety se zabývali otázkou, zda nepochází z Německa či ze zemí bývalého Sovětského svazu. Ani to ale nepřineslo žádný výsledek.