Husarský kousek, o němž se hovořilo po celé republice – krádež Tatry 815 ze střežených kasáren v Klatovech – má na svědomí podle obžaloby Libor Kadeřábek (27) z Příbrami a v úterý kvůli tomu stanul před klatovským okresním soudem. Obžalovaný ale vinu popírá a tvrdí, že jde o komplot policie a armády.

Šestikolová Tatra 815 spolu s 65 kanystry, v nichž bylo celkem 1120 litrů nafty a 180 litrů benzinu, zmizela z hlídaného autoparku klatovských kasáren již v červnu 2008. Krádež, při níž škoda dosáhla téměř čtyř set tisíc korun, má podle státního zástupce Jana Hrubého na svědomí právě Kadeřábek, který byl dva měsíce předtím propuštěn z vězení a jenž spolu s dalšími dosud neznámými společníky do kasáren násilím vnikl. Poté z vedle stojících nákladních i osobních automobilů vzali kanystry, nastartovali tatru a odjeli. Tatra se dosud nenašla.

Kadeřábek k celé záležitosti celé dva roky mlčel, až v úterý se rozhodl poprvé promluvit. Vše popřel a zpochybňoval i důkazy, které proti němu policie shromáždila. V areálu našla celkem 29 stop, mimo jiné modré tričko s dlouhým rukávem s nápisem Kovohutě Příbram, u něhož pachové stopy i testy DNA prokázaly, že je měl Kadeřábek na sobě.

„Tehdy jsem byl ženatý, ale přesto jsem se seznámil přes internet se ženou z Klatov. Pamatuji si, že se jmenovala Karolína. Měli jsme schůzku na hlavním nádraží v Klatovech. Pak jsme chodili po městě, ale nějak to nedopadlo, a tak jsem ji doprovodil a šel sám na nádraží. Cestou jsem dostal průjem a utřel jsem se tím trikem. Pak jsem ho odhodil do trávy, zřejmě někde blízko kasáren,“ vypověděl u soudu Kadeřábek, podle něhož armáda a policie potřebovaly najít viníka, a tak vše hodily na něj. „Pro policii nebyl problém najít tričko a hodit ho na asfaltovou plochu, případně s ním opatlat značku a montážní klíč. Kdybych byl zloděj, tak tam přece to tričko nenechám. Já bych tatru ani nedokázal nastartovat a jsem přesvědčen, že v hlídaných kasárnách by si někdo všiml, kdybych s ní chtěl odjet. Museli si ji ukrást sami vojáci,“ tvrdil obžalovaný soudci a podobné argumenty měl i při rozhovoru s redaktorem Deníku po skončení hlavního líčení: „Já jsem darebák, ale na co bych kradl vojenskou tatru? Musela by se vybrousit a stejně bych ji ani neprodal. Jsem nevinný.“

Líčení bylo odročeno na srpen, kdy budou vyslechnuti svědci. Kadeřábkovi hrozí až tři roky vězení.