„Mohu potvrdit, že tuto středu byla k Okresnímu soudu Klatovy podána obžaloba, a to po trestné činy krádež, porušování domovní svobody a poškození cizí věci,“ řekla Deníku klatovská okresní státní zástupkyně Jiřina Vítovcová.

František K., dosud bezúhonný občan, navíc zaměstnaný, začal s trestnou činností vloni v únoru. Údajně pro zábavu. První jeho štací byly Petrovice u Sušice. „Následně u Dlouhé Vsi vnikl do chalupy a vzal pilu, vrtačku a světlo. V obci Hořejší Těšov na rekreační chalupě poškodil garážová vrata a uvnitř odcizil dvě pily a prodlužovací kabel,“ popsala první skutky Dana Ladmanová z klatovské policie.

Nehoda u Defurových Lažan.
FOTO: Auto, které skončilo v příkopu, musel vytáhnout jeřáb

Muž pak pokračoval na dalších místech v regionu, většinou kradl jen nepříliš cenné věci. Terčem jeho útoku se stala i slavná Werichova chata. Z té si ale nic neodnesl, jen se dovnitř vloupal pomocí sekery. František K. sám spáchal přes dvacet vloupání, osudným se mu ale stalo spojení s Janem K. (34) ze Šumavy, který byl už v minulosti ve vězení a na rozdíl od Františka K. chtěl na vloupáních zbohatnout. Společně udělali další tři vloupání, Jan K. sám pak ještě tři. Celkově ukradli věci za bezmála 70 tisíc korun, ještě vyšší je škoda, kterou způsobili poničením cizího majetku.

Protože muži páchali trestnou činnost i za stavu nouze, mohl by je soud poslat za mříže až na osm let. Státní zástupce jim ale podle informací Deníku navrhuje v obžalobě jen podmínky.