Řidič kamionu Václav Kumpolt (44) z Karlovarska sice zavinil u Janovic nad Úhlavou vážnou dopravní nehodu, po níž bude mít zřejmě německý motorkář (44) doživotní následky, ale potrestán za to nebude. Rozhodl o tom nyní klatovský soud.

Nehoda se stala vloni v červnu, kdy chtěl Kumpolt se svým kamionem odbočit do areálu bývalých kasáren, srazil se však s protijedoucím motorkářem, který jel na dvanáctistovce BMW. „Jel jsem v koloně rychlostí asi 50 km/h. Za autem před sebou jsem měl odstup asi 20 až 25 metrů. Viděl jsem nákladní automobil, který stál a chtěl odbočit vlevo. Když jsem byl pár metrů od něj, tak se rozjel a vjel mi do cesty. Neměl jsem šanci zareagovat a narazil jsem do něj. Upadl jsem do bezvědomí a probral se až v rukou lékaře záchranky,“ vylíčil střet německý motorkář, který při náraz kromě dalších zranění utrpěl tříštivou zlomeninu levé ruky a musel se v nemocnici v Klatovech a později v Regenu podrobit celkem čtyřem operacím a dlouhé rehabilitaci. I tak není vyloučeno, že bude mít doživotní následky.

To, že motorkář neměl šanci se kamionu, který mu vjel do cesty, vyhnout, potvrdil i znalec z oboru dopravy, Kumpolt to ale dlouho viděl jinak. Při výsleších na policii tvrdil, že on nehodu nezavinil, že motorkář byl od něj daleko a mohl se mu bez problémů vyhnout. Před soudem však otočil. „Přiznávám, že to byla moje vina, že jsem mu vjel do cesty,“ sypal si hlavu popelem profesionální řidič, pro něhož to ale bylo první pochybení na silnici, neboť dosud nenasbíral ani jeden trestný bod.

I k tomu přihlédl soudce Jan Kasal a Kumpolta, kterému hrozily až čtyři roky vězení, nepotrestal. V souladu s návrhem státní zástupkyně rozhodl o tom, že bude jeho trestní stíhání podmíněně zastaveno. Pokud tedy bude Kumpolt ve dvouleté zkušební době „sekat dobrotu“, žádný trest mu nehrozí.