Vandal připravil sochu o kříž na koruně a o hrot korouhve s praporcem. „Škoda byla předběžně vyčíslena na 20 tisíc korun. Policie ve věci zahájila úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu poškození cizí věci, za který může být pachatel potrestán odnětím svobody až na dobu jednoho roku,“ informovala Dana Ladmanová z klatovské policie.

„Socha je zabezpečena. Na místě jsou senzory, které upozorní, pokud by se sochou někdo cloumal nebo ji chtěl porazit. Toto ale odhalit nemohly. Naštěstí poškození není nijak závažné, vršek kopí se dokonce našel opodál. Sochu samozřejmě necháme opravit,“ uvedl místostarosta Klatov Martin Kříž.

Dodal, že 145 cm vysoká socha, která zřejmě pochází z roku 1716, stávala původně před branou v dnešní Pražské ulici. Zachytila ji tam mědirytina Klatov z roku 1804. Když byla Klášterská brána v roce 1837 zbourána a na místě někdejší příkopů před ní vznikly domy, socha byla posunuta o trochu dále před dům čp. 193. Koncem 19. století byla přemístěna na podstavec v mělké nice na rohu tohoto domu. Když se v polovině 60. let 20. století boural, byl sv. Václav, který byl nešetrným zacházením poškozen, uložen do depozitáře klatovského muzea. „V roce 2006 byla socha zachráněna díky společné iniciativě Klubu přátel Klatovska a Vlastivědného muzea Dr. Hostaše v Klatovech. Zrestaurování sochy se ujal akademický sochař a restaurátor Bořivoj Rak z Mostu,“ zavzpomínal Kříž.