„Šlo jednoznačně o bombu na lidi. Naštěstí byla hozena do třímetrové šachty, kde nikomu neublížila,“ řekl Deníku rokycanský podnikatel Josef Koloc, který provozuje malou vodní elektrárnu, k níž jez patří. Za informace, které povedou k dopadení pachatele, Koloc slíbil stotisícovou odměnu.

„Už v pondělí večer mi volal muž obsluhující elektrárnu, že na jezu je vše rozbité. Byl tak rozrušený, že se nedokázal přesně vyjádřit. Já si myslel, že nám někdo rozbil jez, ale on mi druhý den, kdy jsem přijel, ukázal tu rouru. Měla asi 50 mm v průměru a byla naplněná trhavinou, šroubky, matičkami a podobnými věcmi. Naštěstí vybuchla tam, kde nemohla ublížit,“ uvedl Koloc. Exploze způsobila na jezu škodu ve výši zhruba pětadvacet tisíc korun.

Sám Koloc si výbuch nedokáže vysvětlit, podle informací Deníku však není vyloučeno, že exploze neměla s jeho osobou nic společného. Jednou z vyšetřovacích verzí může být i to, že šlo o zastrašení jiného podnikatele, který má areál nedaleko Kolocovy elektrárny a jenž chce v Dlouhé Vsi postavit dvě elektrárny na biomasu, proti čemuž se v celém regionu zvedl odpor. Protestují radnice i řadoví občané, mezi odpůrce se zařadili i známí umělci Dan Bárta či Lubomír Brabec. „Máme spolu spory, ale nevěřím, že by to s ním mohlo mít cokoli společného,“ okomentoval tuto variantu dlouhoveský starosta Jiří Vichr, který ale Deníku přiznal, že ho výbuch nástražného systému šokoval. „Je pro nás překvapení, že se něco takového může stát. Podle mě si to někdo chtěl pouze vyzkoušet. Vůbec si nedovedu představit, co by se stalo, kdyby to použil někde jinde. Bomba byla zdařilá, následky by byly hodně tragické,“ svěřil se Vichr.

Policie je zatím na začátku, a tak vyšetřování nechce komentovat. „Policie případ šetří pro podezření ze spáchání přečinu poškození cizí věci, za což by pachateli hrozil až jeden rok vězení. Zatím ale nevíme, jak byl výbušný systém nebezpečný. Není vyloučeno, že na základě znaleckých posudků, na které čekáme, dojde ke překvalifikování přečinu,“ uvedla klatovská policejní mluvčí Dana Ladmanová.

„Nevím, jestli šlo o úmysl, náhodu, nebo klukovinu. Nijak si to neumím vysvětlit, vždyť já nikomu nic nedělám a dokonce podporuji různé instituce. V Dlouhé Vsi jsem dal hasičům osmdesát tisíc, na dětské hřiště jsem dal třicet tisíc korun. Ale každopádně to byla bomba určená lidem, proto chci, aby si dotyčný dal příště pozor. Vypsal jsem tedy odměnu ve výši sto tisíc korun za informace, které povedou k jeho vypátrání,“ dodal Koloc.