Pouhých několik minut trvalo další soudní líčení s Richardem Zemanem (28) z Velkého Boru na Horažďovicku, který měl hostit dva sourozence, z nichž mladšímu bylo teprve 14 let, máslem s marihuanou či čajem z listů konopí. Obžalován je i z vydírání.

Před klatovský soud byli ve středu voláni další čtyři svědci, jeden z nich však poslal omluvenku od lékaře, neboť měl průjem, další žena se omluvila s tím, že nemůže přijet kvůli malému dítěti, a třetí svědkyně nepřišla bez omluvy. Dá se proto předpokládat, že soud bude příště při zajišťování potřebných svědků jednat razantněji a nejsou vyloučeny předvedení policií či finanční postihy. Jediný, kdo k soudu přijel, byla Zemanova manželka, která však využila práva nevypovídat.

Chlapec i dívka už vypovídali při prvním soudním líčení letos v dubnu. „Vloni o prázdninách jsem od Zemana víckrát dostal trávu. Dával mi ji v pytlíku, vždy zdarma. Dostával jsem od něj i cigarety s trávou, které jsme společně kouřili. Byl jsem po nich vysmátej. Jednou jsem od něj dostal i čaj, ve kterém rozpustil máslo s marihuanou,“ líčil u soudu své zážitky z loňských prázdnin školák, kterému tehdy bylo pouhých 14 let. Jeho o dva a půl roku starší sestra potvrdila, že od Zemana marihuanu také dostávala. O tom, že měl Zeman zásobovat sourozence drogami, věděli podle svých slov i mnozí další. Policii ale nikdo nic neohlásil, na vše se přišlo až poté, co byl na popud sociálních pracovnic udělán dětem test na přítomnost omamných látek, který potvrdil, že kouřily marihuanu. Po začátku vyšetřování měl navíc Zeman oběma sourozencům vyhrožovat a nutit je změnit výpovědi. „Vyhrožoval, že mi zakroutí krkem, a také, že si sežene patnáct svědků a já půjdu do pasťáku. Měla jsem opravdu strach,“ popsala nepříjemný zážitek dívka. „Držel mě pod krkem a hrozil mi, že když to neodvolám, tak mě zbije,“ doplnil její bratr.

Zeman ale vinu popřel. „Já jsem z ptačího zobu vypěstoval rostliny konopí setého. Omamné látky však obsahuje konopí indické,“ prohlásil na úvod svého vystoupení před soudem Zeman, který prý nepěstoval konopí kvůli fetování. „Neměl jsem na léky a konopí je velmi léčivé. Dělal jsem z něj mast, kterou jsem dával svému psovi. Je ale pravda, že na naléhání slečny jsem jí několikrát udělal čaj z listů a že jsme usušené listy vykouřili v balené cigaretě s tabákem. To jí ale nemohlo nijak uškodit. Její bratr tuším jednou dostal čaj, ale to bylo vše,“ tvrdil Zeman a popřel i to, že by sourozencům vyhrožoval.

Líčení bylo odročeno na říjen, Zemanovi hrozí až deset let vězení.