Čtyři piva a stejný počet panáků vodky vypil spolu se svým kamarádem jedné květnové noci v železnorudském baru 30letý Jaroslav Pavel. Jenže pak usedl za volant nákladního automobilu a během couvání zachytil nejprve o podezdívku a poté ještě poškodil dvě zaparkovaná auta. Za trestné činy maření výkonu úředního rozhodnutí a ohrožení pod vlivem návykové látky jej včera klatovská soudkyně Ludmila Lišková poslala na sedm měsíců do věznice s dozorem.


Odsouzený není v řízení motorových vozidel, aniž by přitom vlastnil řidičské oprávnění, žádným nováčkem. Už několikrát po sobě totiž spáchal dopravní přestupky. Naposledy jej odsoudil za maření výkonu úředního rozhodnutí soud ve Žďáru nad Sázavou, který mu zakázal řízení motorových vozidel až do roku 2011.


Jaroslav Pavel se při včerejším hlavním líčení snažil vymluvit na to, že jej na cestu do Německa a zpět s naloženým nákladem poslal jeho zaměstnavatel, a to prý i přesto, že věděl o jeho zadrženém řidičském průkazu. „Bylo to týden před výplatou, nakonec jsem na cestu přistoupil,“ přiznal Pavel. Jenže cestou zpět se v nočních hodinách zastavil v baru v Železné Rudě, kde potkal svého známého. „Nějak jsem se tam rozseděl. Pak jsem si ale vzpomněl, že jsem nechal náklaďák zaparkovaný před hotelem Javor a že by tam asi překážel. Tak jsem s ním chtěl odjet,“ vysvětloval obžalovaný, proč si v opilosti sedl za volant a rozhodl se pokračovat v jízdě.


Jenže s 2,22 promile alkoholu v dechu byl Pavel tak opilý, že nejprve sjel mimo vozovku, přitom zachytil o betonovou podezdívku, pak narazil do zaparkovaného peugeotu a ten ještě následně poškodil nedaleko stojící Škodu Octavii. Ještě dvě hodiny po nehodě mu byla na základě odběru krve prokázána přítomnost 1,74 promile alkoholu v krvi.


Ačkoliv byl až do nehody svým zaměstnavatelem hodnocen jako bezproblémový, nyní se musel poohlédnout po novém místě. V nynějším zaměstnání, za kterým se musel přestěhovat mimo Klatovsko, se bude muset ´otáčet´, protože jeho dluhy činí zhruba 60 tisíc korun, z toho devět tisíc je na výživném na syna.


Rozsudek hned v soudní síni nabyl právní moci, protože odsouzený stejně tak i státní zástupkyně se vzdali práva na odvolání.
„Trest je na dolní hranici sazby vzhledem ke kladnému hodnocení od zaměstnavatele. Na druhou stranu jej ale spáchal v podmínce, navíc jde o trestný čin, za který byl souzen už počtvrté,“ upřesnila v odůvodnění rozsudku klatovská soudkyně Ludmila Lišková.