"Případ se vyšetřuje jako trestný čin, muž a žena byli nejspíše zavražděni. Byli nalezeni v noci na dnešek ve svém autě na severu Albánie u města Škodra (Skadar), kam jezdí hodně turistů," řekla mluvčí ministerstva Michaela Lagronová.

Agentura Reuters s odvoláním na policii a očité svědky uvedla, že turisté byli zastřeleni v pátek na silnici v horské oblasti. Vrazi pak shodili auto do rokle, aby zločin vypadal jako nehoda. V autě se podle policejního mluvčího našla automatická zbraň a zásobník. Oběti byly okradeny. "Není vyloučeno, že jeden z útočníků mohl cestovat s oběťmi," řekl policejní mluvčí.

Policie podle agentury AFP uvedla, že se vedle vozidla našla útočná puška kalašnikov a deset nábojů. Dvojice byla na cestě za skupinou českých turistů v kempu u odlehlé vsi Theth, než byla asi 50 kilometrů od cíle přepadena.

Horská divočina v okolí Theth, kde skalní vrcholy dosahují výšky až 2400 metrů, je oblíbenou destinací pro turisty ze západní a střední Evropy. V oblibě ji ale mají rovněž pěstitelé konopí, navzdory policejnímu zásahu z loňského léta.

České turisty od cesty do těchto míst neodradilo ani to, že v této oblasti v roce 2001 zmizeli tři čeští studenti. Osud pohřešované trojice neobjasnila ani vypsaná odměna. Nepotvrdily se ani spekulace, že se studenti mohli stát oběťmi obchodování s lidskými orgány.

V sobotu se k případu objevily další informace. "Dnes jsme přijali zprávu o tragickém úmrtí dvou mladých lidí v Albánii s hlubokým zármutkem. Jedním z nich byl příslušník HZS PLK, Michal S., který sloužil na požární stanici v Sušici. Michal byl hasič tělem i duší, který se vždy obětoval pro druhé, nejen při výkonu svého povolání. Tragická, a tím více nečekaná smrt ho zastihla během dovolené. Bude všem kolegům chybět jako skvělý hasič, spolehlivý parťák a neméně skvělý kamarád," uvedla mluvčí hasičů Pavla Jakoubková.