Pořádně zapnout svaly a makat bude muset Bohumil Valeš (33 let, na snímku) z Domažlicka, který řádil jako smyslů zbavený na prvomájové oslavě v šumavském Rejštejně. Mlátil tam lidi, plival na ně krev a rval se i s policisty, kteří ho přijeli zpacifikovat.
Skutek se stal již 1. května 2014, ale dostat Valeše před soud nebylo vůbec lehké. Bylo proti němu dokonce vedeno řízení jako proti uprchlému, i když se podle svých slov neskrýval. „Já si vydělávám různými brigádami na Šumavě. V době, kdy mě policie hledala, jsem byl kuchařem na chatě ve ski areálu na Špičáku," řekl soudu Valeš.

SPÁLIL TRENÝRKY

V minulosti už měl čtyřikrát problémy se zákonem. Odsouzen byl kvůli řízení pod vlivem marihuany, házení kamenů na policejní služebnu a dvakrát kvůli ublížení na zdraví. Svoji prchlivou povahu prokázal i na májce v Rejštejně, kam přijel se známými z Čeňkovy Pily, kde se tehdy zdržoval. Až do rána popíjel a pak začal s „představením". „Řekl, že pořádný chlap musí spálit svoje trenýrky. Svlékl se do naha a ty svoje hodil do ohně. Po nás chtěl, abychom udělali totéž," řekl jeden z účastníků akce.

Valeš pak chtěl od přítomných půjčit peníze na alkohol. Když odmítli, převracel stoly, vyléval pití, všem vulgárně nadával a začal útočit i fyzicky. Dvěma mužům dal pěstí, třetího kousl do stehna. „Prokousl mi kalhoty, na noze jsem měl dlouho modřinu. Kromě toho na nás plival krev. Mám tři děti, měl jsem strach, zda mě nenakazil," okomentoval to při svém výslechu dotyčný.

POLICISTÉ MUSELI POUŽÍT SLZNÝ PLYN

Na místo museli být proto přivoláni policisté z Kašperských Hor. „Když jsme ho viděli, bylo nám jasné, že to nebude lehký zákrok," uvedl jeden z policistů. „Znali jsme ho ze dvou předchozích zákroků. V prvním případě demoloval interiér bytu a při našem příjezdu vyskočil z okna a utekl do lesa. Ve druhém případě pokousal pána v Srní," dodal druhý policista. S Valešem to měli opravdu těžké, aby ho spoutali a odvezli na záchytku, museli nejen použít slzný plyn, ale přivolat si i pomoc ze Sušice. Valeš jim po celou dobu vulgárně nadával, vyhrožoval smrtí, demoloval jim auto a snažil se je udeřit.

ODPRACUJE SI TO

Sám obžalovaný toho k osudnému ránu mnoho neřekl. „Já si skoro nic nepamatuji," přiznal soudu Valeš, který dodal, že činu lituje. Poškozeným se omluvil.

Soudce Jaromír Veselý ho potrestal obecně prospěšnými pracemi v trvání 300 hodin. Nechal také propadnout státu více než 30 gramů konopí, které u Valeše našla policie v listopadu 2014.

Verdikt je pravomocný, obžalovaný Valeš i státní zástupkyně s ním souhlasili.