Ve zkráceném přípravném řízení převzala sdělení podezření ze spáchání přečinu nedovolené pěstování rostlin obsahujících omamnou nebo psychotropní látku sedmadvacetiletá žena pobývající na Švihovsku.

Ta od počátku letošního roku do 27. dubna v obci na Švihovsku pěstovala pro vlastní potřebu v bytě 19 rostlin konopí. „Rostliny byly různých výšek od 7 do 60 cm, kdy listy usušila, skladovala a policisté zajistili 27,78 g sušiny, kdy nedošlo k ukončení pěstební etapy. Podle znaleckého zkoumání zajištěná sušina obsahovala 1,7 g látky Delta 9-tetrahydrokanabinol,“ uvedla klatovská policejní mluvčí Dana Ladmanová.

Dalším, na koho si policisté z oddělení obecné kriminality došlápli, byl čtyřiadvacetiletý muž z obce na Plánicku, který převzal záznam o sdělení podezření ze spáchání přečinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. Ten v době od května do září 2020 na zahradě u domu pěstoval pro vlastní potřebu jedenáct rostlin konopí o výšce 70 cm. Pak je sklidil a na půdě usušil. Oddělené květenství buď použil pro vlastní potřebu nebo přechovával.

Policisté zajistili usušené palice, prášek a pryskyřici z konopí 6. května 2021. „Dalším odborným zkoumáním byla zjištěna hmotnost palic 105,57 g obsahující 16,34 g, prášek 0,35 g, pryskyřice 5,48 g Delta-9-tetrahydrokanabinolu,“ sdělila Ladmanová. Konopí i pryskyřice z konopí jsou zařazeny v seznamu návykových látek a tudíž muž neoprávněně vyrobil omamnou nebo psychotropní látku. Stejně tak nebyla žena oprávněna s těmito látkami bez povolení nakládat.