Peklo na zemi prožívá mladá žena z Klatov, kterou týrá její manžel, a jejich malý syn má trauma z křiku. Žena se rozhodla promluvit o svém trápení, když četla o případu, který se stal před čtrnácti dny v Klatovech, kdy se muž pokusil zavraždit svoji manželku. Stejně jako ona nemá sílu požádat někoho o pomoc.

„Je těžké se k něčemu takovému přiznat, pořád si říkáte, co by tomu ostatní řekli, jak by si na nás pak ukazovali. Můj manžel hodně pije, pak se hádá, ale kvůli úplně nepodstatným věcem, prostě jen hledá důvod kvůli čemu začít křičet. Bohužel se neubrání ani fackám a o sprostých nadávkách ani nemluvím. Je to hrozné, vždy udělá takovou scénu a druhý den se omlouvá, pár dní je klid, ale pak se to opakuje,“ svěřila se mladá žena z Klatov, která se nechce uvést své jméno.

Nejhůře tuto situaci snáší jejich malý syn, kterému jsou čtyři roky a už je tak vystresovaný z hádek a křiku, že jakmile slyší nějaký hluk nebo jen děti více zakřičí na písku, tak se utíká schovat. „Ruku na malého manžel zatím nevztáhl, ale rozbíjí mu například hračky, se kterými si v danou chvíli hraje. Bojím se, že by časem mohl uhodit i jeho. Hrozné už je jen to, že se syn bojí vlastního táty. Jsem zoufalá a nevím co dělat, ale mám strach někam jít a říct o tom. Vím, že říkat si, že se to zlepší, nemá cenu, ale nemám odvahu se postavit k tomu čelem. Ale hodně mě vyděsil případ, který se stal ve Vaňkově ulici, došlo mi, jak by to také jednou mohlo skončit u nás,“ přiznala žena.

Rady odborníka

Bohužel tato žena není jediná, která prožívá doma takové peklo. To, že je takových případů hodně, nám potvrdila také klatovská psycholožka Svatava Vítková. „Těchto případů v poslední době přibývá. Možná je to i tím, že se více žen odvažuje přijít a nějak situaci řešit. Pochopitelně se ale bojí a nechtějí, aby se to jejich manžel nebo přítel dozvěděl. Je pro ně těžké se rozhodnout přijít a otevřeně o problému hovořit. Násilník se většinou snaží odtrhnout ženu od přátel, od rodiny, aby byla jen pod jeho vlivem, a pokud mu to žena opakovaně dovolí, tak on je přesvědčený, že jeho chování je v normě. Takže snaha tajit takové chování partnera a brát vinu na sebe vede jen k prohlubování problému,“ sdělila Vítková.

Také ale poradila, co by měla žena udělat, jak by se měla zachovat. „Rozhodně by se paní měla obrátit na nějakého psychologa nebo jiného odborníka, který by jí mohl pomoci. Určitě by to neměla nechávat jen tak, ale měla by se odhodlat problém řešit. Hodně žen se utěšuje tím, že se partner sám polepší, když se ona bude snažit, ale tak to nikdy nefunguje. Dokud bude mít muž pocit, že se nic neděje, že jeho chování žena bude trpět dál, tak se nic nezmění. Na to nelze spoléhat,“ vysvětlila Vítková.

Součástí problému jsou ve vztahu i děti. „I když není vedeno násilí přímo proti dětem, trpí například křikem nebo tím, že si rodiče ubližují fyzicky. Pro děti jsou to situace velmi traumatizující a každé dítě se s tím vyrovnává jinak. V každém případě se však bojí a je tím narušen jeho psychický vývoj. Proto je na místě myslet i na vyhledání odborné pomoci dětem,“ doplnila Vítková.

Bílý kruh bezpečí – ROSA – centrum pro týrané a osamělé ženy – 241 432 466
Linka Dona – nepřetržitá telefonická pomoc obětem domácího násilí – 251 511 313