Aktuálně řeší policisté na Klatovsku hned čtyři takovéto případy. Ve dvou z nich je podezření, že děti byly k takové výpovědi navedeny dospělými z blízkého příbuzenstva.

V prvním případě šlo o babičku z otcovy strany, která se zapojila do boje rodičů usilujících o svěření dítěte do péče. Žena „naočkovala" svoji osmiletou vnučku k tomu, aby tvrdila, že ji zneužívá partner její matky. Dívenka vše popsala tak věrohodně, že jí uvěřila i zkušená psycholožka z Klatovska, která se poté obrátila na policii. A osmatřicetiletému dívčinu otčímovi začalo doslova několikaměsíční peklo.

Musel nejen žít s cejchem muže podezřelého z pedofilie, ale i se podrobit sexuologickému vyšetření. „Když se zjistilo, že je muž v pořádku, byla dívka ještě jednou vyslechnuta. A přitom se přiznala, že si vše vymyslela. Že ji k tomu navedla babička. Holčička dokonce řekla, že svého otčíma má ráda," řekl Deníku zdroj obeznámený s vyšetřováním.

Policie tak případ odložila, v jejím hledáčku se ale ocitla dívčina babička. Klatovští kriminalisté by měli v těchto dnech předat případ na Strakonicko, kde dívčina babička žije, a tam se rozhodne, zda bude trestně stíhána a případně postavena před soud.

Ve druhém případě pravděpodobně navedla dítě jeho matka nebo babička, ovšem z matčiny strany. Šlo o šestiletého chlapce, jehož měl podle oznámení matky zneužívat vlastní otec. I tento případ policie prověřovala, i tento muž musel mimo jiné podstoupit sexuologické vyšetření a i v tomto případě došla policie k závěru, že se muž ničeho nedopustil. 

Soud tak povolil jeho styk s dítětem, matka se tomu ale snažila bránit a chlapce přivezla na Klatovsko, kde s ním pobývala u svých příbuzných. Když tam přijela soudní vykonavatelka a chtěla chlapce odvézt, matka ji dokonce napadla. „Žena, ročník 1976, byla obviněna z napadení úřední osoby a také z maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání, protože nepředávala dítě otci," potvrdila Dana Ladmanová z klatovské policie.

Bližší informace ale vzhledem k tomu, že běží přípravné řízení, odmítla poskytnout. Podle informací Deníku ale policisté prověřují, zda se protiprávního jednání nedopustila i babička dítěte. To teď údajně není ani s jedním z rodičů, nalézá se ve specializovaném zařízení a o jeho návratu k jednomu z rodičů rozhodne soud.

ŘEŠÍ DALŠÍ PŘÍPADY

Kromě výše uvedených případů jsou v hledáčku policistů z Klatovska i další dvě rodiny, kde otec s matkou žijí odděleně. A v obou případech je otec podezřelý z pohlavního zneužití dítěte. I tady je ale policie na slovo skoupá. „Mohu potvrdit, že dva takovéto případy skutečně prověřujeme. Nebudeme k nim ale poskytovat žádné bližší informace," řekla jen Ladmanová.

To, že se metoda „udělám z něj úchyláka" používá stále častěji jako součást boje o potomky, potvrdila Deníku i klatovská státní zástupkyně Jiřina Vítovcová. „V poslední době jsme se setkali hned s několika případy, kdy bývá po rozvodu jeden z manželů, především manžel, obviněn ze zneužívání dítěte," řekla Vítovcová s tím, že v těchto případech je vždy těžké prokázat, kde je pravda.