Opilec, který nevybíravými slovy nabízí cizím ženám sex a který se chová agresivně k mužům. Neváhá jim například nastříkat pepřový sprej do očí. Takhle vykreslila zhruba desítka lidí u klatovského soudu M. T. ze Strážova. Přesto nejde o obžalovaného, ale mladík stojí u soudu v roli oběti. Podle obžaloby utrpěl posttraumatický šok poté, co ho dva muži vyhodili ze strážovské hospody, kde provokoval hosty.

V roli obžalovaných před klatovským soudem stojí Václav Faust (44) ze Strážova a dnes již bývalý barman jedné tamní restaurace Radek Pelíšek (38). Společně násilím vyvedli v listopadu 2008 z baru jednoho provokatéra.

Urážel hosty

„Obtěžoval nás u stolu i další lidi. Chtěl si dávat páku, chtěl se prát, provokoval. Říkal jsem mu, ať nás nechá, a on odešel. Když se vrátil, řekl, že spal s osmnácti ženami a moje manželka bude devatenáctá. Chytil jsem ho proto za bundu a chtěl odvést domů k otci, který na něj platí," líčil Faust. „Viděl jsem Fausta, jak ho táhne ven. Šel jsem za nimi a viděl toho mladíka, který po celou návštěvu u nás dělal problémy, jak se drží zábradlí. Poté dal Vaškovi hlavičku. To už do mě vjel vztek a chtěl jsem ho taky vyvést. Chytil jsem ho a pak jsme společně všichni spadli ze schodů," líčil další dění Pelíšek. „Pak už jsme ho vyvedli ven a on šel domů. Rozhodně jsem ho nijak nenapadl," dodal Faust.

Otec: Trpí dodnes

Podle mladíkova otce ale měla událost vážné následky. „Přišel domů zraněný. Zavolal jsem policisty, ale on se skácel a byl úplně bezvládný. Sanitka ho dovezla do nemocnice, kde byl asi 15 dnů. Pak byl několik týdnů doma a pak šel do práce. Jenže později jsme zjistili, že se syn bojí zvuků zvenku a kontroluje dveře, zda jsou zamčené. Vše se zhoršovalo, museli jsme vyhledat pomoc psycholožky. Nedávno musel být znovu hospitalizován," tvrdil u soudu muž, jenž svého syna vykreslil v růžových barvách. Například opilého ho prý viděl jen jednou. To je ale v ostrém rozporu s tím, co tvrdí všichni ostatní svědci. Ti se shodli, že když se mladík opije, je, velmi mírně řečeno, problémový. Všechny napadá, provokuje a uráží. Ženám, byť mají třeba partnery po boku, nabízí velmi nevybíravými slovy sex, v případě mužů zase opakovaně často útočí pepřovým sprejem. Podle svědků se první útok stal již někdy v roce 2006, poslední pak letos na jaře. „U nás použil nedávno bezdůvodně pepřový sprej hned dvakrát," potvrdil například majitel klatovské pivnice.

Líčení bylo odročeno na září, kdy bude vypovídat mladík, jenž v důsledku vyhazovu z hospody údajně trpí posttraumatickou poruchou, a poté přijde na řadu další líčení, kdy dostanou slovo soudní znalci. Rozsudek se tak dá očekávat až v říjnu či listopadu. Obžalovaným hrozí až pět let vězení.