Dva roky uplynou v neděli od chvíle, kdy teprve 20letého Martina z Dobřan rozmačkala bedna, která na něj spadla při stěhování v kostele Na Mouřenci v Anníně na Sušicku. Tragédií se nyní zabývá klatovský soud. V roli obžalovaného před ním ve středu stanul 41letý Viktor Kopecký z Třemošné, jenž je jednatelem stěhovací firmy, která si Martina a další tři muže na stěhování najala. Kopeckého nedávno klatovský soud potrestal za usmrcení z nedbalosti trestním příkazem desetiměsíční podmínkou, ale podnikatel si podal odpor, a tak se záležitost projednává v hlavním líčení. Při něm se hned dvěma svědkům udělalo špatně – soud musel přerušit výslech otce mrtvého chlapce a také jeho kamaráda, který s ním v osudný den bednu stěhoval.

Kopecký si podle obžaloby zjednal v únoru 2011 čtyři muže na stěhování základové stanice pro mobilního operátora v kostele v Anníně. Stěhováci na místě vynesli ve velmi náročných podmínkách novou stanici nahoru do trámoví a poté chtěli původní stanici snést po příkrých schodech. „Snášeli jsme ji dolů. Jedny schody, druhé, pak jsme si ji připravovali na třetí. Obraceli jsme se k zábradlí, najednou něco křuplo a bedna se hrnula dolů. Myslím, že to praskl schod, na němž stál Martin," líčil u soudu tragickou chvíli jeden z čtveřice stěhováků. Martin neměl šanci. Stanice, která podle obžaloby vážila minimálně sto kilogramů, ho přirazila ke zdi. Přitom utrpěl drtivé zranění hlavy, kterému na místě podlehl.

Obžaloba z jeho smrti viní právě Kopeckého, který podle ní porušil zákoník práce. „K dopravě na místo a provedení prací jmenovaným osobám poskytl automobil společnosti a stěhovací popruhy, ale sám si nezjistil, v čem konkrétně budou objednané stěhovací služby spočívat a nakolik jde o rizikovou práci. Na místě se nebyl podívat, takže nikoho neinformoval o rizicích, která se týkala výkonu práce na pracovišti, toto nijak nepředal, nezajistil odborné vedení osob a rovněž neučinil řádná opatření k ochraně jejich bezpečnosti a k postupu při pracích, i když tato konkrétní činnost vyžadovala přesně stanovený a zpracovaný technologický postup transportu," uvedla v obžalobě státní zástupkyně Marcela Šímová.

Jednatel stěhovací služby s tím ale nesouhlasí. „Necítím se vinen v rozsahu, jak je to podáno v obžalobě," prohlásil Kopecký, podle něhož hlavní díl viny nese jeden ze stěhováků, kterého pověřil, aby se na místě dohodl se zástupcem společnosti, jež si stěhovací firmu najala, a na základě jejíchž instrukcí měl konat. Pokud by to bylo nebezpečné, měl podle Kopeckého předák party možnost mu zavolat a zakázku odmítnout. „Když jsem pak na fotkách viděl, kde a co ti čtyři stěhovali, tak mi běhal mráz po zádech. Nechápu, jak mohli nést jen tak v rukou tak těžkou bednu," řekl Kopecký.

Líčení bylo odročeno na konec března, kdy budou vyslechnuti zbylí svědci. Jednateli stěhovací firmy hrozí až tři roky vězení, navíc po něm pozůstalí požadují celkem 655 tisíc korun.